6 grudnia 2011r.


W dniu 5 grudnia gościliśmy w Hospicjum naszych drogich wolontariuszy, okazją były obchody Światowego Dnia Wolontariusza. Każdy wolontariusz otrzymał pamiątkowy kalendarz z długopisem oraz kartkę z życzeniami i podziękowaniem. Dodatkowo, Ci najbardziej aktywni, zostali nagrodzeni zaproszeniami od Właścicielki Salonu Urody Marzeny Gross oraz od Właściciela Pizzerii LaCapra. Dziękujemy!

Mieliśmy też okazję do tego aby pogratulować kilku wolontariuszom, którzy zostali laureatami regionalnego etapu konkursu „Barwy wolontariatu”, osoby te to: Paulina Piwowarczyk i Monika Zaborowska, Zofia Bukowska, Teresa Urban, Sylwester Żerdziński i Radosław Kałuża. Laureaci zostali już wcześniej zaprezentowani i wyróżnieni, podczas wojewódzkiej konferencji „Ogniwa - między pokoleniami, która odbyła się w Olsztynie w dniu 2 grudnia, w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, dokąd pojechali wraz z koordynatorką Beatą Bajor. Konferencję tę przygotował Samorząd Województwa we współpracy m.in. z „Siecią Wolontariat Warmii i Mazur”.


GRATULUJEMY I DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM WOLONTARIUSZOM!

picasaweb.google.com/HospicjumElblag/DzienWolontariusza2011?authuser=0&feat=directlink


Napisali o nas:
www.portel.pl/artykul.php3?i=53949
www.olsztyn24.com/news/15409-konferencja-wolontariuszy-z-warmii-i-mazur.html
www.olsztyn24.com/news/15338-ogniwa-miedzy-pokoleniami.html

 

29 listopada 2011r. - Dzień Otwarty w Hospicjum Elbląskim


27 XI 2011 r. o 13:00 otworzyliśmy drzwi do Hospicjum Elbląskiego dla wszystkich. Chcieliśmy pokazać, że w takim miejscu jak hospicjum jest dużo życia. Dniem Otwartym wpisaliśmy się w kalendarz obchodów kampanii społecznej „Hospicjum to też Życie”, ta ósma kampania przebiega pod hasłem „Podaruj swój czas”.

Co prawda tematem tegorocznej kampanii Hospicjum to też Życie jest wolontariat 50+, ale my zachęcaliśmy do wolontariatu wszystkich, młodszych i starszych. Przyszło kilka osób indywidualnie oraz kilka całych rodzin z dziećmi. Zainteresowani obejrzeli prezentację wolontariatu hospicyjnego, którą przygotowała koordynatorka Beata Bajor. Część gości wzięła udział w warsztatach „ozdoby choinkowe”, gdzie powstawały przepiękne anioły (diabełek też był;-)), za pomocą różnorodnych technik artystycznych. Warsztat prowadziła terapeutka zajęciowa Ala Kozłowska. Przed 15:00 zaprosiliśmy na film edukacyjny o Pszczółce Malince, tytułowa bohaterka opowiada w nim o miejscu jakim jest hospicjum, językiem dostosowanym do dzieci, i choć film skierowany jest do dzieci, to ma też swoich fanów wśród dorosłychJ. Dzieci tego dnia mogły u nas zjeść słodycze, skorzystać z malowania twarzyczek i zabawy na Sali rehabilitacyjnej. Niektórzy goście rozmawiali z koordynatorką o wolontariacie, inni poszli zwiedzić nasze jeszcze nowe, piękne hospicjum. W spotkaniu brało też udział kilku pacjentów naszego hospicjum.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało się przeżyć te kilka niedzielnych godzin w miłym towarzystwie, pokazując zainteresowanym nasze hospicyjne życie.

Kampanię zainicjowała Fundacja Hospicyjna przy wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Unii Europejskiej. Bierze w niej udział większość ośrodków paliatywno-hospicyjnych z całej Polski.

Link do zdjęć z tego dnia:
picasaweb.google.com/HospicjumElblag/DzienWolontariusza2011?authuser=0&feat=directlink

Napisali o nas:
info.elblag.pl/1,23238,Hospicjum-to-nie-tylko-miejsce-w-ktorym-umieraja-ludzie-To-dom-tetniacy-zyciem.html
elblag.wm.pl/79480,Drzwi-otwarte-w-elblaskim-hospicjum.html
www.portel.pl/artykul.php3?i=53755

 

Zapraszamy na Dzień Otwarty w Hospicjum Elbląskim


Dyrekcja, Pracownicy i Wolontariusze Hospicjum Elbląskiego zapraszają 27 XI 2011 r. do swojej siedziby przy ul. Toruńskiej 17B. Od godz. 13:00 odbywać się będzie Dzień Otwarty Hospicjum – zapraszamy wszystkich, którzy chcą zobaczyć ile życia jest w Elbląskim Hospicjum. To ma być z założenia spotkanie dla lokalnej społeczności, którego celem będzie poinformowanie o działalności wolontariuszy hospicyjnych oraz zachęcenie osób głównie dojrzałych ( 50+) do zaangażowania się w wolontariat.

Zaczynamy o godzinie 13:00 w sali konferencyjnej prezentacją na temat wolontariatu hospicyjnego. O godzinie 15:00 zaprosimy dzieci na film o Pszczółce Malince, a po nim na malowanie buziek. W międzyczasie proponujemy warsztaty –ozdoby choinkowe, kawę, ciastko i rozmowy z personelem oraz wolontariuszami.

Dniem Otwartym wpisujemy się w kalendarz obchodów kampanii społecznej „Hospicjum to też Życie”, ta ósma kampania przebiega pod hasłem „Podaruj swój czas”.

Kampanię zorganizowała Fundacja Hospicyjna przy wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Unii Europejskiej. Bierze w niej udział większość ośrodków paliatywno-hospicyjnych z całej Polski.

Więcej na www.hospicja.pl

 

17 października 2011


14 października 2011 r. uroczyście zainaugurowaliśmy akcję „Pola Nadziei 2012”. Przed Hospicjum, w towarzystwie Przyjaciół, zasadziliśmy symboliczne poletko nadziei. Po zasadzeniu cebulek żonkilowych zaprosiliśmy gości na słodki poczęstunek, przygotowany przez T.Deker Patissier&Chocolatier s.c, cukiernia w Elblągu.

Dziękujemy właścicielom i pracownikom cukierni T.Deker za wrażliwość!

Niedawno dostaliśmy list z przedszkola nr 29 w Elblągu, gdzie Dyrekcja i Nauczyciele wraz dziećmi zasadzili (4 października br.) cebulki żonkilowe: "W maju uroczyście przekażemy kwiaty Hospicjum Elbląskiemu im. dr Aleksandry Gabrysiak, jako symbol naszego wsparcia i agitacji akcji Pola Nadziei. Jednym z celów Przedszkola jest wychowanie młodego człowieka czułego na potrzeby innych, dlatego wszyscy popieramy akcję i solidaryzujemy się z nią.
Dyrektor i Nauczyciele
Przedszkola Nr 29 w Elblągu"

Dziękujemy serdecznie, to dla nas bardzo ważne, ta akcja ma przecież na celu uwrażliwienie społeczeństwa, głównie dzieci i młodzieży na potrzeby chorego człowieka. To była pierwsza część akcji, jesienią 2011 sadzimy żonkile, aby wiosną 2012 kwiaty mogły być rozdawane podczas kwest, przeprowadzanych przy ogromnym zaangażowaniu wolontariuszy i ich opiekunów ze szkół, przedszkoli i innych placówek edukacyjnych.

Zaprosiliśmy bowiem do współpracy przedszkola, szkoły i inne placówki edukacyjne, jak co roku każdy realizuje również swoje, autorskie pomysły, o czym piszemy na naszej stronie www.ehospicjum.pl oraz na facebooku: www.facebook.com/HospicjumElblaskie

Akcja POLA NADZIEI odbywa się pod honorowym patronatem Pana Grzegorza Nowaczyka, Prezydenta miasta Elbląg.

www.elnews.pl/index.php/artykul/pokaz/2122
elblag.wm.pl/73007,Nie-bojmy-sie-slowa-hospicjum-Pola-Nadziei-2012.html
elblag.wm.pl/72463,Zonkile-zakwitna-przed-hospicjum-Akcja-Pola-Nadziei.html
www.portel.pl/artykul.php3?i=52899 elblag24.pl/artykuly/pola-nadziei-2012
www.elblag24.pl/fakty-ludzie/pola-ktore-niosa-nadzieje
info.elblag.pl/5,22834,Inauguracja-kampanii-Pola-nadziei.html
picasaweb.google.com/HospicjumElblag/19Pazdziernika2011#

 

29 czerwca 2011


Kolejny rok kilkuset wolontariuszy w żółtych koszulkach kwestowało na rzecz pacjentów Hospicjum Elbląskiego.
W kwietniu i maju 2011 roku Stowarzyszenie na rzecz Hospicjum Elbląskiego przeprowadzało akcję POLA NADZIEI. W ramach akcji odbywały się kwesty, festyn rodzinny oraz rajd rowerowy. 16 kwietnia wolontariusze kwestowali w hipermarkecie Leclerc, a 7 maja w C.H. Ogrody oraz na terenie naszego miasta. W tym roku kwestowało także wiele szkół i przedszkoli na terenie swoich placówek. 7 maja Plac Jagiellończyka został zajęty przez wolontariuszy, pracowników i przyjaciół Hospicjum Elbląskiego. Odbywał się tu festyn rodzinny „POLA NADZIEI”. Na Placu i w mieście rządził tego dnia żółty kolor i wielu młodych ludzi. Wystąpili artyści z Zespołu Pieśni i Tańca Młody Elbląg, Zespołu Tanecznego Młodzieżowego Domu Kultury oraz dzieci z Przedszkola nr 15. Po występach rozstrzygnięty został konkurs „Nasze Pola Nadziei”, przedszkola i szkoły przygotowały się wspaniale, a jury wybrało najlepsze prace, które nagrodziliśmy. Tego dnia przed publicznością wystąpiła również Grupa teatralna Skrupcie się z CSE Światowid, prowadzona przez instruktorkę Edytę Machul, w premierowym spektaklu „Złodziejka snów”. Na Placu działo się jeszcze wiele ciekawych rzeczy, wolontariusze ze Stowarzyszenia Elbląg Europa prowadzili zabawy klanzy, puszczali wraz z dziećmi wielkie bańki mydlane, po placu chodzili szczudlarze, grano w wielkie scrabble; przy stoisku PGNiG ciągnęła się kolejka osób chcących skorzystać z malowania buzi; WORD przygotował tor przeszkód dla dzieci z nagrodami (hulajnoga i rower); na stanowisku Szkoły Policealnej „Medyk” można było uczyć się elementów ratownictwa, skorzystać z pomalowania paznokci, zmierzyć ciśnienie tętnicze. Wolontariusze kwestując rozdali tego dnia kilkaset pięknych żonkili z bibuły, przygotowanych przez dzieci z Ponadlokalnej Świetlicy Środowiskowej w Sztutowie. Na festyn dotarła też młodzież, która w tym dniu zorganizowała rajd rowerowy, młodzi ludzie powiedzieli: „Jesteśmy ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Elblągu. Jesteśmy uczniami z klas V i VI. Organizując ten rajd chcieliśmy pokazać solidarność z osobami chorymi oraz ich opiekunami. Podczas odpoczynku pomiędzy etapami dużo rozmawialiśmy o cierpieniu, chorobie i ludziach, którzy opiekują się nimi. W ten sposób chcieliśmy uczcić ten dzień”. To piękny sposób na propagowanie idei hospicyjnej!
Festyn odbywał się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Elbląg Pana Grzegorza Nowaczyka, w ramach Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny.
Tegoroczna zbiórka, powiększona o wpłaty od darczyńców wynosi 13 892,85 złotych, środki te, pomniejszone o koszty organizacji akcji, pozwolą na urządzenie wygodnego tarasu dla pacjentów Hospicjum Elbląskiego oraz ich rodzin.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom i wolontariuszom, którzy ofiarnie zbierali pieniądze dla Hospicjum.
Dziękujemy współorganizatorom: CSE Światowid, Stowarzyszeniu Elblag Europa oraz wszystkim tym, którzy pomagali nam w promowaniu pięknej idei hospicyjnej:
Prezydent Miasta Elbląg, ELZAMBUD, LECLERC, Centrum Handlowe OGRODY, Zarząd Zieleni Miejskiej, PGNIG, WORD, COMPUTER TEAM, Państwo Żukowscy - Sklep AUTOCZĘSCI, „Big" S.K. Zakład Pracy Chronionej, SZKOŁA POLICEALNA im. J.Romanowskiej,Tramwaje Elbląskie, firma PTPH ATUT dr inż. Michał Waluk, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Młodzieżowy Dom Kultury, ZAIKS.
Dziękujemy tym, którzy przeprowadzali kwesty na swoim terenie: Szkoły Podstawowe nr: 8,12,14,15,19; Bursa Szkolna nr 2; Gimnazja nr: 6,2,5,7 oraz Gimnazjum w Milejewie; Licea Ogólnokształcące nr: 2, 3, 4, 5; SOSW nr 1; Zespół Szkół Ekonomicznych; Zespół Szkół Gastronomicznych; Zespół Szkół Handlowych; Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług; Zespół Szkół Informatyczno-Technicznych; Przedszkola nr: 4, 11, 13, 15, 17, 23 oraz Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
Dziękujemy patronom medialnym: DZIENNIK ELBLĄSKI, TELEWIZJA ELBLĄSKA, PORTEL.pl, RADIOEL, 82-300.PL.
Zapraszamy na www.ehospicjum.pl oraz na facebook, użytkownik: Hospicjum Elbląskie im. dr Aleksandry Gabrysiak

 

 

 

25 maja 2011


Oj, dzieje się podczas tegorocznych „Pól Nadziei”, dzieje. Co prawda festyn już za nami, ale szkoły i przedszkola jeszcze przeprowadzają zbiórki na terenie swoich placówek.
Młodzi ludzie z ochotą angażują się społecznie. Gimnazjaliści z Gimnazjum nr 6 w Elblągu wraz z nauczycielami zarejestrowali cały proces tworzenia zwycięskiego banera, który zgłosili do tegorocznego konkursu „Nasze Pola Nadziei” (I miejsce w kategorii grupa 14-18 lat), i opowiedzieli nam o zaangażowaniu w akcję hospicyjną. Jak mówi pani Katarzyna Wójcik, nauczycielka z Gimnazjum nr 6:
„Nasi wolontariusze pracowali w kwietniu i maju nad akcją „Żonkilowe Pola Nadziei”. Zbieraliśmy pieniądze na rzecz Hospicjum i przygotowaliśmy transparent/baner, który jednocześnie miał się stać kocem do przykrycia. Nad transparentem pracowały: Patrycja Meyer, Patrycja Szatkowska, Paulina Gefrajter, Monika Pieczątka, Martyna Celmer, Klaudia Murawska, Małgosia Wójcik, Natalia Długołęcka, Amanda Jóźwiak i Aneta Chabowska. Nad dokumentacją prac i opracowaniem w Internecie czuwał administrator bloga wolontariuszy – Maciej Janowicz.” A co sami uczniowie powiedzieli?: „Wzięłam udział w tej akcji, ponieważ chciałam sprawić przyjemność innym i troszkę pomóc Hospicjum. Aneta”
„Brałam udział w tym wolontariacie ponieważ chciałam pomóc Hospicjum Elbląskiemu. Paulina”
„Żonkilowe pola nadziei dały mi wielką satysfakcję, że mogłam pomóc innym ludziom, którzy naprawdę tej pomocy potrzebują. A szycie koca też było czymś niezapomnianym - myśl o tym, że będzie komuś służył sprawiała uśmiech na mojej twarzy. Patrycja”
Zwycięski baner ocieplił klimat naszego Hospicjum, dekoruje jedną ze ścian w nowym budynku i daje świadectwo zaangażowania młodych ludzi w ważne społecznie sprawy.

 

Zachęcamy do oglądania filmiku z tworzenia banera: www.youtube.com/watch?v=iY1phU2jd7s

Dziękujemy młodzieży z Gimnazjum nr 6 oraz ich dobremu duchowi – nauczycielce, pani Katarzynie Wójcik.

Zapraszamy na:

www.facebook.com/pages/Hospicjum-Elbląskie-im-dr-Aleksandry-Gabrysiak/208682419158754

 

13 maja 2011


Do naszej akcji „Pola Nadziei” włączyli się również członkowie Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości i Koła PCK przy SOSW nr 1 w Elblągu, w przesłanym do nas sprawozdaniu napisali:

„Kwesta na terenie szkoły odbyła się w dniach 15.04.2011 – 05.05.2011. Dzieci i młodzież w ramach zajęć pozalekcyjnych wykonały krepinowe żonkile, które stały się symbolem zrozumienia potrzeb osób chorych w ostatnim okresie ich życia.
Młodzież ze Szkolnego Koła PCK i Klubu Przedsiębiorczości w dniu 07.05.2011 roku brała również udział w kweście na terenie Placu Jagiellończyka i miasta Elbląga, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Na Rzecz Hospicjum Elbląskiego, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Elbląga. Nasi wolontariusze nie tylko kwestowali, wręczając symbolicznego żonkila osobom wrażliwym na potrzeby osób chorych, ale też rozmawiali z mieszkańcami Elbląga o konieczności odwiedzania Hospicjum by problemy pensjonariuszy, stały się bliższe lokalnemu środowisku.
Opiekun Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości i Koła PCK
Izabela Nosarzewska”

Serdecznie dziękujemy!

https://picasaweb.google.com/HospicjumElblag/POLANADZIEIWSOSW1

 

10 maja 2011


Cieszymy się, że włączacie się Państwo w nasze działania prowadzone na rzecz pacjentów Hospicjum Elbląskiego. Pani Anna Zaniewska – nauczycielka z SP 15 w Elblągu - w dniu festynu „Pola Nadziei” (7 maja) zorganizowała rajd rowerowy: „Jesteśmy ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Elblągu. Jesteśmy uczniami z klas V i VI. Organizując ten rajd chcieliśmy pokazać solidarność z osobami chorymi oraz ich opiekunami. Podczas odpoczynku pomiędzy etapami dużo rozmawialiśmy o cierpieniu, chorobie i ludziach, którzy opiekują się nimi. W ten sposób chcieliśmy uczcić ten dzień. Pozdrawiam serdecznie”

I my pozdrawiamy. Dziękujemy !

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

picasaweb.google.com/HospicjumElblag/RajdPolaNadziei2011SPNr15

Odwiedzajcie nas także na Facebooku: www.facebook.com/pages/Hospicjum-Elbląskie-im-dr-Aleksandry-Gabrysiak/208682419158754

 

7 maja 2011


W sobotni poranek (7 maja) Plac Jagiellończyka został zajęty przez wolontariuszy, pracowników i przyjaciół Hospicjum Elbląskiego. Odbywał się tu festyn rodzinny „POLA NADZIEI”. O 8:30 wolontariusze wyposażeni w żonkile (kwiaty, broszki, nalepki) poszli kwestować do miasta oraz Centrum Handlowego OGRODY.

A na Placu Jagiellończyka od godz. 11:00 do 14:00 rządził żółty kolor i wielu młodych ludzi.

Uczestników festynu, w imieniu Organizatorów, przywitali Anna Podhorodecka, koordynator akcji oraz Tomasz Walczak, rzecznik Teatru im. A.Sewruka w Elblągu.

Po godzinie 11. scenę zajęli młodzi artyści z Zespołu Pieśni i Tańca Młody Elbląg oraz Zespołu Tanecznego z Młodzieżowego Domu Kultury, prowadzone przez panią Małgorzatę Wiczenbach, a po nich wystąpiły dzieci z Przedszkola nr 15. Po występach nadszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszy baner „Nasze Pola Nadziei”. Przedszkola i szkoły przygotowały się wspaniale, co można zobaczyć na zdjęciach. Prace były przepiękne, a jury miało twardy orzech do zgryzienia, niemniej konkurs udało się rozstrzygnąć. Po godz. 13. Jury w osobach: Helena Wojciechowska-plastyczka z CSE „Światowid”, Marlena Szwemińska – konsultant ds. pedagogiki, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Marta Zastawna – dziennikarka Dziennika Elbląskiego, ogłosiło poniższy werdykt:

 • I nagroda w kategorii przedszkolaki: Oddział przedszkolny SP nr 15
 • I nagroda w kategorii do 13 lat: SP nr 19 klasa 3b
 • I nagroda w kategorii 14-18 lat: Gimnazjum nr 6

 

 • II nagroda w kategorii przedszkolaki: Przedszkole nr 4
 • II nagroda w kategorii do 13 lat: SP nr 8
 • II nagroda w kategorii 14-18 lat: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym

 

 • III nagroda w kategorii przedszkolaki: Przedszkole nr 17
 • III nagroda w kategorii do 13 lat: SP nr 15
 • III nagroda w kategorii 14-18 lat: Bursa Szkolna nr 2

 

 • Wyróżnienie w kategorii przedszkolaki: Przedszkole nr 13
 • Wyróżnienie w kategorii do 13 lat: SP nr 14
 • Wyróżnienie w kategorii 14-18 lat: Gimnazjum nr 2Po spektaklu ogłosiliśmy werdykt Jury, a Zwycięzcy odebrali Dyplomy i nagrody z rąk Dyrektor Hospicjum Pani Wiesławy Pokropskiej. Dziękujemy i gratulujemy!

Wspaniałe nagrody ufundowane zostały przez firmy: ELZAMBUD, Sklep Auto Części –Państwa Żukowskich, COMPUTER TEAM, dr inż. Michał Waluk PTPH ATUT, "Big" S.Komandytowa Zakład Pracy Chronionej.

W czasie gdy Jury obradowało, przed publicznością występowała Grupa teatralna Skrupcie się z CSE Światowid, prowadzona przez instruktorkę Edytę Machul, w premierowym spektaklu „Złodziejka snów”. To było niezwykłe pół godziny, wszyscy oglądali spektakl z uwagą i podziwem.

Podczas powyższych wydarzeń, na terenie Placu Jagiellończyka działo się wiele ciekawych rzeczy, wolontariusze ze Stowarzyszenia Elbląg Europa prowadzili zabawy klanzy, puszczali wraz z dziećmi wielkie bańki mydlane, po placu chodzili szczudlarze, grano w wielkie scrabble; przy stoisku PGNiG ciągnęła się kolejka osób chcących skorzystać z malowania buzi; Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego przygotował tor przeszkód dla dzieci z nagrodami (hulajnoga i rower); na stanowisku Szkoły Policealnej „Medyk” można było uczyć się elementów ratownictwa, skorzystać z pomalowania paznokci, zmierzyć ciśnienie. Wolontariusze rozdawali także piękne żonkile z bibuły, przygotowane w ilości 300 sztuk przez dzieci z Ponadlokalnej Świetlicy Środowiskowej w Sztutowie.

Festyn odbywała się w ramach Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny

Pod Honorowy Patronatem Prezydenta Miasta Elbląg

Zapraszamy do oglądania zdjęć oraz zaglądania na facebook, użytkownik: Hospicjum Elbląskie im. dr Aleksandry Gabrysiak

 

picasaweb.google.com/HospicjumElblag/PolaNadziei2011#

picasaweb.google.com/apsend/SkrupcieSieZOdziejkaSnow#

picasaweb.google.com/HospicjumElblag/PolaNadziei2011WObiektywieMietkaJaworskiego

 

WYDARZENIA TEGOROCZNYCH PÓL NADZIEI


W ramach tegorocznej akcji 16 kwietnia odbyła się kwesta w Leclercu, odbywają się też kwesty w szkołach i przedszkolach.

 

7 maja zapraszamy na festyn rodzinny.
Plac Jagiellończyka 7 maja godz. 11:00-14:00.

Od rana (8:30) ścinka żonkili potem, kwesta w Centrum Handlowym OGRODY i na terenie miasta.

W programie festynu 11:00-14:00:
12:00 Prezentacja banerów - konkurs na najciekawszy baner „Nasze Pola Nadziei”
13:00- Wyłonienie i nagrodzenie Zwycięzców konkursu
Od 11:00 do 14:00 na Placu:
- zabawy klanzy, wielkie bańki mydlane, szczudlarze, wielkie scrabble– Stowarzyszenie Elbląg Europa
- konkursy, malowanie twarzyczek - PGNiG
- tor przeszkód dla dzieci z nagrodami (hulajnoga i rower) WORD
- Szkoła Policealna Medyk - pokaz ratownictwa, masaże, malowanie paznokci, pomiar ciśnienia oraz naukę samobadania piersi.
- CSE Światowid- Grupa teatralna Skrupcie się, spektakl plenerowy „Złodziejka snów”
- Zespół Pieśni i Tańca Młody Elbląg, Zespół Taneczny z Młodzieżowego Domu Kultury oraz dzieci z przedszkola z programem artystycznym.

Ponadto w programie konkursy z nagrodami.
Akcja odbywa się w ramach Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny
Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Elbląg

Zapraszamy będzie kolorowo i wesoło.

Co prawda żonkile na Placu już przekwitły, ale kwestujący Wolontariusze będą rozdawać nalepki i broszki żonkilowe, a także piękne żonkile z bibuły (ponad 200 sztuk), które przygotowały w darze dla Hospicjum dzieci z Ponadlokalnej Świetlicy Środowiskowej w Sztutowie. Do zobaczenia w sobotę na Placu!


O akcji w mediach:

info.elblag.pl/5,21332,Kiedy-wiosna-kwitna-zonkile.html

www.tv.elblag.pl/play/2891/

16 kwietnia 2011


W dniu dzisiejszym (sobota), w hipermarkecie Leclerc trwała kwesta na rzecz Hospicjum Elbląskiego, w ramach akcji „Pola Nadziei”. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom hipermarketu Leclerc, wszystkim wspaniałym Wolontariuszom i nauczycielom z SP nr 19 oraz Gimnazjum nr 5 w Elblągu oraz wolontariuszom Hospicjum Elbląskiego, którzy uczestniczyli w dzisiejszej kweście.

 

„Pola Nadziei” to międzynarodowa akcja realizowana przez hospicja. Kiedy wiosną zakwitną żonkile, wolontariusze rozdają je podczas kwest. Zadaniem akcji, obok pozyskiwania pieniędzy, jest szerzenie idei hospicyjnej, mówienie o potrzebie i możliwościach opieki nad chorymi. Akcja ma uwrażliwiać społeczeństwo, przypominając o chorych i cierpiących, a także zachęcać do wolontariatu hospicyjnego.

W ramach tegorocznej akcji „Pola Nadziei” odbywają się i odbywać będą także kwesty w szkołach i przedszkolach elbląskich, a 7 maja zapraszamy na Festyn Rodzinny. Od godz. 11.00-14.00, na Placu Jagiellończyka Stowarzyszenie Elbląg Europa przygotuje m.in.: zabawy klanzy, wielkie bańki mydlane, będą szczudlarze, wielkie scrabble, malowanie buziek, etc. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego przygotuje tor przeszkód dla dzieci z nagrodami (hulajnoga i rower). Szkoła Policealna Medyk przeprowadzi m.in. pokaz ratownictwa, masaże, malowanie paznokci, pomiar ciśnienia oraz naukę samobadania piersi.

Wyłonimy i nagrodzimy zwycięzców konkursu „Nasze Pola Nadziei”- na najciekawszy baner, wiele szkół i przedszkoli zapowiedziało udział w konkursie. Będzie kolorowo i wesoło! Zapraszamy.

Akcję „Pola Nadziei” Honorowym Patronatem objął Prezydenta Miasta Elbląg.

Organizatorzy: Stowarzyszenie na rzecz Hospicjum Elbląskiego wraz z Hospicjum Elbląskim, Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Elbląg Europa oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

Patronat medialny: „Dziennik Elbląski”, „RadioEl”, „Telewizja Elbląska”, oraz portale: www.portel.pl, www.elblag24.pl, www.82-300.pl.

Więcej o nas na: www.ehospicjum.pl oraz na www.facebook.pl (Hospicjum Elbląskie)

Anna Podhorodecka, Hospicjum Elbląskie

 

Zdjęcia: Andrzej Chojnowski:

picasaweb.google.com/HospicjumElblag/LeclercKwesta16Kwi2011?authkey=Gv1sRgCIXdxN6FntDadA&feat=directlink

 

Kwiecień 2011


Szkoła Podstawowa nr 19 już rozpoczęła akcję "POLA NADZIEI". Wolontariusze z „19” uzbierali podczas kwesty na terenie szkoły: 363,25 zł! Gratulujemy.
"Jak co roku uczniowie włączyli się do ogólnopolskiej akcji "Pola Nadziei". Naszym celem jest pozyskanie funduszy na potrzeby elbląskiego hospicjum oraz szerzenie idei opieki hospicyjnej i uwrażliwienie na los osób cierpiących i nieuleczalnie chorych. W tę szlachetną akcję szczególnie zaangażowani są wolontariusze Szkolnego Koła PCK, którzy kwestują na terenie szkoły. Później gdy zakwitną nasze przyszkolne "żonkilowe rabatki" będziemy wspierać hospicjum kwestując na terenie miasta." Ewa Piotrowska, nauczycielka z SP nr 19.

Serdecznie dziękujemy i zapraszamy wszystkich 7 maja na Plac Jagiellończyka, gdzie odbędzie się ciekawy festyn Rodzinny!

A tu kilka zdjęć z kwesty.

 

Marzec 2011


Serdecznie zachęcamy do włączenia się w akcję POLA NADZIEI 2011. Pola Nadziei to coroczna kampania prowadzona na całym świecie. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Wiosną, kiedy żonkile kwitną - zbieramy fundusze na prowadzenie opieki hospicyjnej. Hospicjum Elbląskie zapewnia opiekę ciężko chorym ludziom bezpłatnie.
Celem prowadzonej akcji jest również szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych.
Honorowy Patronat nad tegoroczną akcją sprawuje Pan Prezydent Miasta Elbląg Grzegorz Nowaczyk.
W tym roku włączamy się naszą akcją również w obchody XIII Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny pn: „Rodzina najważniejsza! Postaw na rodzinę”.
Jak co roku ogłaszamy też konkurs związany tematycznie z akcją.
Tym razem jest to konkurs pn.: „Nasze Pola Nadziei” skierowany do grup dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół oraz innych placówek edukacyjnych oraz kulturalnych z terenu Elbląga. Warunkiem jest zespołowe wykonanie banera lub transparentu, czyli pasa tkaniny/tworzywa z np. napisami i/lub rysunkami związanymi z akcją charytatywną POLA NADZIEI oraz zaprezentowanie go w jak najbardziej oryginalny sposób –oba kryteria będą istotne przy ocenie prac.
Udział w konkursie należy zgłosić za pomocą załączonego formularza do dnia 4 kwietnia br., kategorie: grupa przedszkolna, grupa do lat 13, grupa 14-18 lat. Wszystkie szczegóły zawarte są w dołączonym Regulaminie.
Konkurs został rekomendowany elbląskim szkołom i przedszkolom przez Naczelnika Wydziału Edukacji.
Na Zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody! Nagroda główna to kamera cyfrowa! Rozstrzygnięcie 7 maja!

 

W załączeniu formularz zgłoszenia udziału w wydarzeniach oraz Regulamin Konkursu.
Zapraszamy na stronę Hospicjum Elbląskiego: www.ehospicjum.pl
Przed nami jeszcze kwesty i Festyn rodzinny na Placu Jagiellończyka 7 maja br. Wkrótce więcej szczegółów.

Zapraszamy!

Koordynator akcji
Anna Podhorodecka
Hospicjum Elbląskie

 

Nagrody rozdane!


We wtorek, 7 grudnia, w Elbląskim Hospicjum odbyła się miła uroczystość z okazji Światowego Dnia Wolontariusza. Na spotkanie przyszli wolontariusze, ludzie, którzy są z nami od dawna, dając swój bezcenny czas i serce pacjentom, ich rodzinom i nam, pracownikom Hospicjum.
Na tę uroczystość zaprosiliśmy również zwycięzców konkursu „Słonik-mój przyjaciel”, który ogłosiliśmy w ramach VII Ogólnopolskiej kampanii „Hospicjum to też życie”- celem tegorocznej kampanii jest ukazanie problemu dzieci osieroconych i ich rodzin. Na symbol akcji na rzecz dzieci osieroconych wybrano słonika. Dlaczego słonika? Ponieważ najdłużej ze wszystkich zwierząt utrzymuje żałobę po stracie najbliższych. Odejście bliskiej osoby jest szczególnie trudne dla dzieci. Pragniemy by nasze wspólne działania pomogły dzieciom przejść przez ten trudny okres i sprawiły by stały się silniejsze. Spot promujący kampanię: www.funduszdzieci.pl
Na konkurs wpłynęło 298 prac plastycznych, spośród których Jury wybrało najciekawsze. Organizatorzy zamierzali nagrodzić trzy najciekawsze prace, jednak odpowiedź dzieci, młodzieży oraz nauczycieli była tak wspaniała, że postanowiono przyznać dodatkowo wyróżnienia. Przy ocenianiu prac Jury brało pod uwagę przede wszystkim: zrozumienie tematu, jego twórczą interpretację, a także stopień wykończenia pracy.
Piękne nagrody, które dzieci odebrały podczas wtorkowego spotkania, ufundował - "Big" S.Komandytowa Zakład Pracy Chronionej Hurtownia M. i B. Groblewscy. Serdecznie dziękujemy fundatorowi, a Zwycięzcom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy!
Pomysłodawcą konkursu jest Fundacja Hospicyjna. Organizatorami- STOWARZYSZENIE NA RZECZ HOSPICJUM ELBLĄSKIEGO, Hospicjum Elbląskie im. dr Aleksandry Gabrysiak a Współorganizatorem Centrum Spotkań Europejskich „ŚWIATOWID” w Elblągu.

picasaweb.google.com/HospicjumElblag/DzienWolontariuszaOrazKonkursSOnik

 

Konkurs plastyczny „Słonik – mój przyjaciel” zakończony


Trwa siódma ogólnopolska kampania „Hospicjum to też życie”, której inicjatorem jest Gdańska Fundacja Hospicyjna. Celem kampanii jest informowanie społeczeństwa o działalności i potrzebach hospicjów. Tegoroczna akcja zwraca uwagę na problem dzieci osieroconych i ich rodzin. W jej ramach ogłoszony został konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Słonik – mój przyjaciel”.
Poprzez konkurs Organizatorzy pragnęli przybliżyć społeczeństwu problem osierocenia, a także pomóc w rozwijaniu wyobraźni i zdolności plastycznych u dzieci.
Na konkurs, do dnia 30 listopada 2010 r. wpłynęło 298 prac plastycznych. W dniu 01 grudnia 2010 r. Jury wybrało najciekawsze prace. Protokół konkursu w załączeniu. Organizatorzy zamierzali nagrodzić trzy najciekawsze prace, jednak odpowiedź dzieci, młodzieży oraz nauczycieli była naprawdę wspaniała, prac przyszło tak wiele, że postanowiono przyznać dodatkowo wyróżnienia. Przy ocenianiu prac Jury brało pod uwagę przede wszystkim: zrozumienie tematu, jego twórczą interpretację, a także stopień wykończenia pracy.
Zwycięzcom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy! Dyplomy i nagrody zostaną wręczone młodym artystom podczas uroczystego spotkania z okazji Światowego Dnia Wolontariusza, w dniu 7 grudnia 2010 r. w siedzibie Hospicjum Elbląskiego, przy ul. Toruńskiej 17B, o godz. 17:30. Zapraszamy.
Nagrodzone prace wezmą udział w drugim etapie konkursu, który przeprowadzi Gdańska Fundacja Hospicyjna.
Pomysłodawcą konkursu jest Fundacja Hospicyjna. Organizatorami- STOWARZYSZENIE NA RZECZ HOSPICJUM ELBLĄSKIEGO, Hospicjum Elbląskie im. dr Aleksandry Gabrysiak a Współorganizatorem Centrum Spotkań Europejskich „ŚWIATOWID” w Elblągu.
Zapraszamy do wspierania naszych działań. Szczegóły na naszej stronie: www.ehospicjum.pl.

Anna Podhorodecka, koordynator akcji, Hospicjum Elbląskie

Protokół konkursu Słonik

 

Polecamy poniższy materiał


http://dziendobrytvn.plejada.pl/26,39557,wideo,,212905,jak_zyc_po_stracie_bliskiej_osoby,aktualnosci_detal.html

 

Hospicjum to też życie - konkurs


Szanowni Państwo!

Jak co roku o tej porze, trwa społeczna kampania "Hospicjum to też Życie", celem której jest poinformowanie społeczeństwa polskiego o działalności i potrzebach hospicjów.
VII edycja Kampanii odbywa się pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Co roku koncentrujemy się na innych aspektach opieki hospicyjnej. Tym razem Państwa uwagę chcemy zwrócić na pomoc, jakiej hospicja udzielają osieroconym dzieciom i ich rodzinom. Dla pracowników i przedstawicieli hospicjów oczywistym jest, że mają oni pomagać nie tylko choremu, ale też jego bliskim. Pomoc ta nie powinna się kończyć wraz ze śmiercią pacjenta. Wtedy bowiem jego rodzina potrzebuje wsparcia psychicznego, duchowego, a często także socjalnego.

Przy okazji kampanii ogłaszamy konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Słonik - mój przyjaciel”, który zaproponowała Fundacja Hospicyjna – pomysłodawca kampanii. Poprzez konkurs chcemy zapoznać społeczeństwo z symbolem działań hospicjów i Fundacji - słonikiem.
Na symbol akcji na rzecz dzieci osieroconych wybrano słonika. Dlaczego słonikaś Ponieważ najdłużej ze wszystkich zwierząt utrzymuje żałobę po stracie najbliższych. Odejście bliskiej osoby jest szczególnie trudne dla dzieci. Pragniemy by nasze wspólne działania pomogły dzieciom przejść przez ten trudny okres i sprawiły by stały się silniejsze. Spot promujący kampanię: www.funduszdzieci.pl
Zachęcamy do oglądania telewizji 6 listopada 2010 r., będzie to Dzień Hospicyjny w TVP.
Do udziału w konkursie zapraszamy dzieci osierocone, dzieci będące pod opieką hospicjów, dzieci ze szkół i przedszkoli (szkoły podstawowe). Chcemy by inne dzieci dowiedziały się, że obok nich są dzieci, które nie mają mamy, taty, czy też żyją po stracie innych bliskich osób.
Prace prosimy dostarczać do Hospicjum Elbląskiego im. dr Aleksandry Gabrysiak, ul. Toruńska 17B osobiście, za pomocą poczty tradycyjnej lub zeskanowane e-mailem:biuro@ehospicjum.pl do dnia 30 listopada 2010 roku. Konkurs rozstrzygniemy do 5 grudnia 2010 roku.
Forma plastyczna i interpretacja hasła „Słonik – mój przyjaciel” przez dzieci jest dowolna. Szczegóły w Regulaminie na stronie: www.ehospicjum.pl. 3 najciekawsze prace zostaną nagrodzone.
Organizatorzy konkursu: STOWARZYSZENIE NA RZECZ HOSPICJUM ELBLĄSKIEGO, Hospicjum Elbląskie im. dr Aleksandry Gabrysiak i Współorganizator Centrum Spotkań Europejskich "SWIATOWID" w Elblągu. Zapraszamy do udziału w konkursie!
Dzieci osierocone obejmujemy przede wszystkim opieką psychologiczną, ale pamiętamy o nich również podczas świąt. I w tym roku Stowarzyszenie na rzecz Hospicjum Elbląskiego planuje podarować dzieciom osieroconym, a także młodszym podopiecznym Hospicjum paczki świąteczne. Jak zwykle znajdą się w paczkach miłe zabawki, słodycze, być może żywność, a może i ciepłe, ładne ubrania zimowe, które umilą trochę ten świąteczny czas.
Osoby chętne do pomocy finansowej bądź rzeczowej przy organizowaniu paczek zapraszamy do kontaktu z Anna Podhorodecka,e-mailem:biuro@ehospicjum.pl lub wpłat na: Stowarzyszenie na rzecz Hospicjum Elbląskiego nr konta: 30 1240 1226 1111 0010 0946 0053 z dopiskiem: „Dzieci Osierocone”.
Zachęcamy Państwa do współudziału, każdy może nam pomóc stworzyć fundusz, dzięki któremu uśmiech pojawi się na smutnych buźkach!

Pozdrawiam, Anna Podhorodecka, koordynator

Regulamin konkursu

 

Podsumowanie akcji


W tym roku znów, w geście solidarności z chorymi na raka, zbieraliśmy żonkile - już po raz siódmy! W 2004 roku Prezydent Elbląga, Pan Henryk Słonina, podarował naszemu hospicjum 10 tys. cebulek żonkilowych. W kolejnych latach kwiatów przybywało, dziś nie jestem ich w stanie policzyć.
Akcję rozpoczęliśmy w marcu, ogłoszeniem konkursu Kartka Nadziei, do którego zaprosiliśmy dzieci, młodzież i dorosłych z elbląskich placówek edukacyjnych i kulturalnych. Informację o konkursie pomógł nam rozpropagować Wydział Edukacji. Na konkurs wpłynęły dwieście pięćdziesiąt dwie prace przedszkolaków, uczniów i podopiecznych innych placówek. Jury wybrało aż trzydzieści trzy prace, poziom był naprawdę wysoki. Wystawa prac została przygotowana w holu Centrum Spotkań Europejskich "Światowid", współorganizatora festynu. Prace pokazały ogromne zaangażowanie młodych i starszych uczestników. Dziękujemy!
24 kwietnia wolontariusze i pracownicy od 8 rano ścinali żonkile, które były rozdawane przez wolontariuszy podczas kwesty w Kauflandzie oraz na terenie miasta. W akcji w tym roku wzięło udział ok. 400 wolontariuszy, przyszły dzieci i młodzież ze swoimi rodzinami. Był też gość specjalny, podczas festynu była z nami nasza Olimpijka, Pani Halina Pilejczyk, która w klapie marynarki nosiła z dumą kwiat żonkila-symbol "Pól Nadziei".


Dla dzieci i młodzieży tego dnia przygotowaliśmy atrakcyjne zabawy edukacyjne i konkursy z nagrodami, była tęczowa kręconka i żywe warcaby, dzieci jeździły po torze przeszkód zorganizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, pracownicy firmy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA malowali twarzyczki oraz przeprowadzali konkursy z nagrodami. Przedstawiciele Szkoły Policealnej im. J. Romanowskiej "Medyk" zaproponowali masaże, malowanie paznokci, pomiar ciśnienia oraz pokaz ratownictwa, a także naukę samobadania piersi. Były i atrakcje artystyczne, zaprezentowała się sekcja wokalna i młodzi tancerze z Centrum Spotkań Europejskich światowid oraz śpiewające przedszkolaki, przebrane za żonkile. Przeprowadziliśmy nasz stały konkurs wiedzy o hospicjum, który pokazał, że dzieciaki wiedzą już naprawdę dużo o opiece hospicyjnej, o Elbląskim Hospicjum oraz o Polach Nadziei.
Podczas festynu nagrodziliśmy zwycięzców konkursu Kartka Nadziei. Zwyciężczyni Grand Prix - 8 letnia Dominika Bogdanowicz ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Elblągu, otrzymała główną nagrodę - kino domowe, które przekazali jej fundatorzy, druga część nagrody - wydruk kartek promujących Hospicjum - zrealizowana zostanie w późniejszym terminie, po znalezieniu sponsora.


W tym roku dwa przedszkola - nr 13 oraz nr 23 zorganizowały festyn na swoim terenie. Mamy nadzieję na więcej uczestniczących przedszkoli i szkół w latach następnych.
Tegoroczna zbiórka z kwest to 12.737,11 zł, koszty akcji to 2.481,95 zł. Dziękujemy wszystkim, którzy się włączyli w zbiórkę!
Jak zwykle wspierały nas media lokalne, pomagając w promowaniu szczytnej idei hospicyjnej. Patronatem medialnym wydarzenia objęli: "Dziennik Elbląski", "www.portel.pl", "www.elblag24.pl", "Telewizja Elbląska", "Radio El".
Serdecznie dziękujemy osobom i firmom, które sprawiły, że festyn wypadł tak świetnie. Dziękujemy Panu Prezydentowi i Pracownikom Urzędu Miasta Elbląg, Dyrektorowi i pracownikom CSE światowid, Dyrektorom, nauczycielom i uczniom z elbląskich szkół i przedszkoli, wspaniałym wolontariuszom, Dyrektorowi i pracownikom hipermarketu Kaufland, firmom: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Reproskan, Przedsiębiorstwo Zieleni Miejskiej, Szkoła Policealna im. J. Romanowskiej "Medyk", firma PTPH Atut dr inż. Michał Waluk, Vogel&Noot Packaging Polska S.A, Stacja Paliw BP.

Dziękujemy także gorąco fundatorom nagród, a są to: Państwo Żukowscy - Sklep Autoczęści, Państwo Wolan - Sklep Salomon, firma Computer Team, Pizzeria LaCapra, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Wydawnictwo Media Rodzina.

Dziękujemy mediom za propagowanie idei hospicyjnej, a w szczególności patronom medialnym Pól Nadziei: Telewizji Elbląskiej, Dziennikowi Elbląskiemu, portalowi Portel, Radiu El oraz portalowi elblag24. No i oczywiście wszystkim niewymienionym rzeszom wolontariuszy i ich opiekunów, którzy byli z nami podczas tej akcji.

Organizatorzy festynu: Hospicjum świętego Jerzego, Stowarzyszenie na Rzecz Hospicjum Elbląskiego i współorganizator Centrum Spotkań Europejskich światowid.

Anna Podhorodecka

Wkrótce więcej zdjęć.

 

24 kwietnia 2010r.


Festyn właśnie się zakończył, ponad 400 uczestników Pól Nadziei spotkało się dzisiaj na Placu Jagiellończyka w geście solidarności z osobami chorymi na raka! Dzisiaj byliśmy razem, dzisiaj rozdawaliśmy nadzieję!
Na razie, tak na gorąco, zapraszam do oglądania zdjęć wykonanych przez naszego kolegę Andrzeja Chojnowskiego.

picasaweb.google.pl/fotoelblag/PolaNadziei2010R
picasaweb.google.pl/apsend/ElblaskiePolaNadziei2010

Więcej wrażeń, opinii, wniosków już niedługo.

Anna Podhorodecka

 

22 kwietnia 2010r.


Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele!

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Polach Nadziei.
24 kwietnia 2010 roku na Placu Kazimierza Jagiellończyka odbędzie się kolejna edycja festynu Pola Nadziei, który wpisuje się w Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny. Zapraszamy od godziny 11.00.

Akcja Pola Nadziei ma wymiar społeczny i edukacyjny. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, ludzi dobrego serca, rośnie wśród nas świadomość potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy chorym i cierpiącym. Jesienią w ramach Pól Nadziei razem sadzimy żonkile, a wiosną młodzież włącza się w prowadzenie i organizowanie kwest. Te wydarzenia będą się dziać już po raz siódmy w naszym mieście!

Każdego roku w akcję angażuje się coraz więcej wolontariuszy. Zaczynaliśmy od stu ludzi dobrego serca, w tym roku pomaga nam blisko czterysta osób. Dziękujemy.

Informowaliśmy już o konkursie Kartka Nadziei, który rozpoczął tegoroczną akcję. Na konkurs wpłynęły dwieście pięćdziesiąt dwie prace przedszkolaków, uczniów i podopiecznych innych placówek. Jury wybrało aż trzydzieści trzy prace.

Kolejna akcja, kwesta, była zaplanowana na 17 kwietnia w hipermarkecie Kaufland, ale postanowiliśmy ją odwołać z uwagi na żałobę narodową.

Ale wszystko przed nami! 24 kwietnia, w sobotę, od godziny 9.00 będziemy ścinać żonkile, które zostaną rozdane przez wolontariuszy podczas kwesty w Kauflandzie i w innych miejscach. Między 11.00 a 13.00 na Placu Jagiellończyka trwać będzie festyn. Dzieci i młodzież zapraszamy do wzięcia udziału w przygotowanych atrakcyjnych zabawach edukacyjnych, konkursach z nagrodami. Będzie i malowanie kredą, i tęczowa kręcona, i żywe warcaby, a także tor przeszkód zorganizowany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, konkursy edukacyjne oraz malowanie twarzyczek, którego organizatorem jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA.

Podczas festynu swój program wokalny zaprezentuje sekcja wokalna Centrum Spotkań Europejskich ŚWIATOWID oraz przedszkolaki.

Wyróżnimy także zwycięzców konkursu Kartka Nadziei, zwycięzcą GRAND PRIX jest Dominika Bogdanowicz ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Elblągu. Wystawę prac zorganizujemy oczywiście w światowidzie.

Proponujemy także relaksujący masaż, malowanie paznokci, pomiar ciśnienia. Będą Państwo mogli obejrzeć pokaz ratownictwa, przygotowany przez uczniów Szkoły Policealnej im. J.Romanowskiej „Medyk”.

Serdecznie zapraszamy wszystkich elblążan, tych młodszych i tych starszych, na Plac Jagiellończyka. Ta akcja odbywa się na całym świecie!

Organizatorzy: Hospicjum świętego Jerzego, Stowarzyszenie na Rzecz Hospicjum Elbląskiego, Centrum Spotkań Europejskich ŚWIATOWID.

 

 

17 kwietnia 2010r.


Szanowni Państwo!

Z ogromną przyjemnością przekazujemy protokół z obrad jury, podczas którego wyłoniono zwycięzców konkursu Kartka Nadziei. Konkurs organizuje Stowarzyszenie na Rzecz Hospicjum Elbląskiego.

Jury musiało zmierzyć się z bardzo trudnym zadaniem, jakim był wybór najciekawszej pracy, bowiem wszystkie konkursowe propozycje reprezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny. Tak narodził się pomysł przyznania nagród ex aequo. Obrady trwały bardzo długo, bowiem wpłynęły aż dwieście pięćdziesiąt dwie prace, co stanowi rekord (w 2009 roku oceniono dwa razy mniej propozycji). Pragniemy wyrazić swoją radość, że zarówno dzieci, jak i młodzież oraz dorośli mocno zaangażowali się w konkurs i przygotowali piękne prace związane z nadzieją.

Pragniemy serdecznie pogratulować Dominice Bogdanowicz ze Szkoły Podstawowej nr 11, która wygrała główną nagrodę, oraz wszystkim pozostałym zwycięzcom i wyróżnionym konkursowiczom. Przypominamy, że Grand Prix to zestaw kina domowego Sony oraz wydruk kartek pocztowych według projektu zwycięzcy. Kartki zostaną wydrukowane zaraz po tym, gdy znajdziemy sponsora.

Nagrody zostaną wręczone zwycięzcom podczas festynu Pola Nadziei, 24 kwietnia (w sobotę), który rozpocznie się o godzinie 11.00 na Placu Jagiellończyka. Ekspozycja wybranych prac, nie tylko tych nagrodzonych, będzie miała miejsce w holu Centrum Spotkań Europejskich „światowid”.

Serdecznie zapraszamy do udziału w festynie. Protokół oraz więcej informacji na temat festynu zamieszczamy na naszej stronie oraz na plakatach dostarczonych do szkół i przedszkoli, a także w mediach.
Anna Podhorodecka

Protokół konkursu

 

5 marca 2010r.


W ramach tegorocznej akcji POLA NADZIEI ogłaszamy konkurs pt.: „KARTKA NADZIEI”. Celem konkursu jest wspieranie działań o charakterze twórczym, pobudzanie wrażliwości artystycznej, szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci na potrzeby chorych. Kierujemy go do dzieci i młodzieży z elbląskich szkół i placówek kulturalnych. Szczegóły konkursu w załączonym Regulaminie.

 

Grudzień 2009-12-22


W dniu 16 X w ramach kampanii odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego hospicjum. Gospodarzami uroczystości byli Prezydent Miasta Elbląg Pan Henryk Słonina oraz Dyrektor naszego hospicjum Pani dr Wiesława Pokropska. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz kościelnych, miejskich i wojewódzkich, pracownicy Hospicjum św. Jerzego im. Dr A. Gabrysiak w Elblągu, członkowie STOWARZYSZENIE NA RZECZ HOSPICJUM ELBLĄSKIEGO, wolontariusze, przyjaciele. Budynek nowego hospicjum powstaje z inicjatywy Pana Prezydenta Henryka Słoniny, ze środków Miasta Elbląg.
Kolejne wydarzenie kampanijne to spotkanie w DNIU WOLONTARIUSZA 5.12.2009, które zorganizowała Koordynatorka wolontariatu Beata Bajor. Spotkanie rozpoczęło się od nabożeństwa z życzeniami dla wolontariuszy. Podziękowania za pracę wolontarystyczną złożyła Pani dyrektor i koordynatorka. Panie wręczyły wolontariuszom także kartki okolicznościowe i upominki. Przeczytanych zostało 10 przykazań wolontariusza - które potem wspólnie omówiono.
Wymienione zostały także nazwiska wolontariuszy, których nominowaliśmy pod koniec listopada do konkursu BARWY WOLONTARIATU 2009. A potem już tylko słodkości, kawa i rozmowy. W spotkaniu wzięło udział 35 wolontariuszy.
9 grudnia odbyła się Elbląska Konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Organizatorzy wydarzenia to - Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu, Urząd Miasta w Elblągu, Centrum Spotkań Europejskich "światowid" oraz STOWARZYSZENIE NA RZECZ HOSPICJUM ELBLĄSKIEGO i Hospicjum św. Jerzego im. Dr A. Gabrysiak w Elblągu. Udział w konferencji wzięli wolontariusze nominowani do BARW WOLONTARIATU, wolontariusze ze szkól, nauczyciele i przedstawiciele kilku organizacji pozarządowych.
Przybyłych na konferencję przywitał Wiceprezydent Miasta Elbląg Artur Zieliński. Następnie o "Historii dobroczynności" opowiadał niezwykle ciekawie ks. dr Andrzej Kilanowski. Potem zostali wyróżnieni wolontariusze nominowani przez organizacje do konkursu BARWY WOLONTARIATU. Każdy z nominowanych wolontariuszy hospicyjnych otrzymał gratulacje, dyplom i specjalny znaczek od Prezydenta Zielińskiego i Dyrektor Pokropskiej. Nominowani Wolontariusze to: Andrzej Murzicz, Andrzej Chojnowski, Zofia Bukowska, Teresa Urban, Jerzyka Ciesielska i Rodzina Makowskich- Małgorzata, Zuzia i Zbigniew. W programie znalazły się jeszcze m.in. prezentacje kilku organizacji, wśród których była i nasza pt.: "Wolontariat hospicyjny", w którym Anna Podhorodecka wykazała, że Elbląskie Hospicjum powstało z inicjatywy wolontariuszy oraz zaprezentowała specyfikę pracy wolontariusza hospicyjnego.
Możemy się pochwalić, iż nasi wolontariusze zostali docenieni na "wyższym poziomie", czyli dostali najwyższe oceny i przeszli do edycji wojewódzkiej konkursu BARWY WOLONTARIATU, w złotej dziesiątce znaleśli się: Jerzyka Ciesielska, Rodzina Makowskich (Małgorzata, Zuzanna, Zbigniew) i Andrzej Murzicz. A kilka dni po elbląskiej konferencji otrzymali w Olsztynie wyróżnienia od przedstawiciela Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
GRATULUJEMY I DZIĘKUJEMY!

Linki do wzmianek o nas:

 

www.info.elblag.pl/5,16700,Nominowani-do-konkursu-Barwy-Wolontariatu.html

www.olsztyn24.com/śm=1&i=8173&PHPSESSID=512c4b0bdf57ca4f405dd8f41a4ab682

wrota.warmia.mazury.pl/images/stories/news2009/barwy_wolontariatu.jpg

11.10.09 Kampania Hospicjum to też Życie


Kampania Hospicjum to też Życie w toku.
Koncert charytatywny na rzecz Elbląskiego Hospicjum za nami. 4 X w wykonaniu Cappelli Gedanensis, pod dyrekcją prof. dr Aliny Kowalskiej Pińczak, usłyszeliśmy wspaniałą muzykę tak wielkich kompozytorów jak (w kolejności prezentowania): Maximilian Dietrich Freißlich, Johann Sebastian Bach, Adam Jędrowski oraz Wolfgang Amadeusz Mozart. O wspaniały klimat koncertu zadbał prowadzący ks. dr Andrzej Kilanowski, który na wstępie nakreślił pięknie genezę powstania hospicjów i ideę ich działania, a potem wprowadzał nas w poszczególne części koncertu. Serdecznie dziękujemy!
Przed i podczas koncertu sprzedawane były cegiełki. Dochód z ich sprzedaży wyniósł 2690 zł. Cały dochód przeznaczamy na zakup wyposażenia do nowej siedziby hospicjum, przy ul. Toruńskiej.
A dzisiaj, tj. w niedzielę 11X otworzyliśmy drzwi dla wszystkich ciekawych nas, dla tych, którzy chcieli zobaczyć ile życia jest w Elbląskim Hospicjum. Od 14-17 gościliśmy młodzież, dzieci i dorosłych. W przygotowaniach pomagały wolontariuszki, m.in. Pamela i Kasia z Zespołu Szkół Handlowych. Odwiedziły nas zaprzyjaźnione media, redaktorzy z Dziennika Bałtyckiego oraz Dziennika Elbląskiego. Wypowiadali się nt. hospicjum m.in. Bartek i Ania-nasi psychologowie, Beata koordynatorka wolontariatu, Zosia i Teresa-wolontariuszki, mama Tamary- naszej uroczej, czteroletniej pacjentki.
Wśród przybyłych były osoby zainteresowane wolontariatem, młodzież, która obejrzała filmy edukacyjne, m.in. ten o „Pszczółce Malince” oraz „Marysia i Piotrek”, wydane przez Fundacje Hospicyjną.
Po projekcji filmów Bartek - nasz psycholog, zapytał uczniów z kl. VIa z SP23 czy wiedzą, że u nas są także dzieci, a następnie zapytał co chcieliby im przekazać. Powiedział pięknie, że słowa są jak kwiaty i można nimi obdarowywać. Dziewczyny i chłopcy kolejno wymieniali te słowa, wśród nich były: nadzieja, miłość, radość, dobro, etc. Następnie zabraliśmy młodzież do pokoju Angeliki i Pawełka, gdzie sami złożyli swoje podarunki, a w ramach podziękowania dostali buziaka i uśmiech od Andżeliki i Asi- pielęgniarki oraz Zosi-wolontariuszki. Po powrocie na „salę projekcyjną” zabraliśmy krzesła i zjechaliśmy windą do świetlicy. Tam już czekali na nas nasi przyjaciele, ksiądz Eugeniusz, psycholog Ania, wolontariusze Małgosia z mężem i córką Zuzią, Teresa. Były też osoby zainteresowane wolontariatem 50+. Byli również z nami i pacjenci oraz rodziny pacjentów. Zaś młode artystki w osobach Tamary-naszej małej podopiecznej oraz wolontariuszki Zuzi, z pomocą pianina uatrakcyjniały ten miły czas. I tak przy łakociach, kawie i herbacie upłynęło kilka godzin w miłym towarzystwie.
Dziękujemy za miły dzień w tak wspaniałym gronie!

Serdeczne podziękowania za ogromną pracę wszystkim zaangażowanym, a szczególnie wolontariuszom!

Galeria zdjęć - Dzień otwarty
Galeria zdjęć - koncert

 

Pola nadziei 2009


Galeria zdjęć - Pola nadziei 2009


Pola Nadziei to światowa akcja edukacyjno-charytatywna. Na świecie odbywa się po raz 12, w Elblągu po raz 6.
Inicjatorem kampanii była, w 1998 roku, brytyjska organizacja Marie Curie Cancer Care. Wiosną, kiedy zakwitają „żonkilowe pola”, zbieramy fundusze dla hospicjum. Za każdy datek ofiarodawca otrzymuje żonkilową pamiątkę. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy - głównie osób młodych, dzieci szkolnych, studentów i organizacji młodzieżowych - rośnie w społeczeństwie świadomość potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy osobom chorym i cierpiącym. Akcja odbywa się w tym roku w ramach Warmińsko Mazurskich Dni Rodziny.
Organizatorzy to STOWARZYSZENIE NA RZECZ HOSPICJUM ELBLĄSKIEGO, Hospicjum św. Jerzego im. Dr A. Gabrysiak w Elblągu oraz Współorganizator CKiWM światowid. DZIAŁANIA:
18 kwietnia kwesta w Kauflandzie(już się odbyła), wzięło w niej udział ponad 80. wspaniałych wolontariuszy, klienci sklepu robiący zakupy, niezwykle uprzejmie i miło podeszli do naszych działań. Widać, że naszą akcje społeczeństwo już rozpoznaje, a nas darzy coraz większą sympatią.
25 Kwietnia będzie miała miejsce kwesta: na mieście, na Placu Jagiellończyka w hipermarketach Kaufland oraz Carrefour.
25 kwietnia (Plac Jagiellończyka 11:00-ok. 13:00)ś odbędzie się ścinka tysięcy żonkili, kwesta na rzecz Elbląskiego Hospicjum oraz atrakcje, tj: występy artystyczne dzieci i młodzieży na scenie, tor przeszkód ś konkurs z nagrodami dla dzieci organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, malowanie twarzy na stoisku PGNiG, malowanie kredą na chodniku ś konkurs z nagrodami, ogłoszenie zwycięzców konkursu pt. „Plakat Pola Nadziei 2010” oraz wręczenie im nagród rzeczowych i dyplomów. Nagroda Grand Prix to aparat fotograficzny oraz wydruk plakatu POLA NADZIEI 2010 wg. tej właśnie pracy, ekspozycja wyróżnionych prac- hall CKiWM „światowid”, żywe małe żonkile chodzące po Placu z cukierkami (przedszkolaki), kuglarze z grupy Divertir, bębniarze, etc.
Nagrody to aparat fotograficzny, akcesoria komputerowe, książki, słodycze, materiały plastyczne, etc.
Konkurs na plakat otrzymał rekomendację Naczelnika Wydziału Edukacji, prac złożono 127, nagrodziliśmy 21.
Protokół konkursu


Fundatorzy nagród to: p. Żukowscy -Sklep Autoczęści, PTPH „ATUT” dr inż. Michał Waluk, COMPUTER TEAM, Wydawnictwo MEDIA-RODZINA, Pizzeria LaCapra, PGNiG. Serdecznie dziękujemy!

Serdecznie zapraszamy na Plac Jagiellończyka 25 kwietnia br.

 

Kwesta


Pierwsze działania już za nami, ok. 80 wolontariuszy kwestowało w hipermarkecie KAUFLAND, a "organizacją ruchu" zajmowała się nasza ulubiona wolontariuszka Terenia:-)...wszyscy uwiecznieni na zdjęciach.


Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć i tu link:
picasaweb.google.co.uk/HospicjumElblag/POLANADZIEI2009śfeat=directlink

Do zobaczenia 25 kwietnia na Placu Jagiellończyka, zapraszamy.

 

Konkurs!


STOWARZYSZENIE NA RZECZ HOSPICJUM ELBLĄSKIEGO serdecznie zaprasza do uczestnictwa w konkursie na plakat "POLA NADZIEI 2010". Konkurs skierowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych, z przedszkoli, szkół oraz innych placówek edukacyjnych i kulturalnych z terenu Elbląga.
W każdej z w/w kategorii wyłonione zostaną miejsca I, II, III oraz wyróżnienia. Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe.
Twórcy najlepszej pracy, jury przyzna GRAND PRIX, czyli cenną nagrodę rzeczową, a jego praca zostanie wykorzystana do stworzenia plakatu "POLA NADZIEI 2010", promującego elbląską akcję w roku następnym.


Szczegóły dotyczące konkursu zamieszczone zostały w regulaminie konkursu, który dostępny jest na stronie: www.ehospicjum.pl/akcje oraz w siedzibie Hospicjum św. Jerzego im. Dr A. Gabrysiak w Elblągu ul. Kopernika 26-28.


Celem konkursu jest wspieranie działań o charakterze twórczym, pobudzanie wrażliwości artystycznej, szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci na potrzeby chorych.
Konkurs uzyskał rekomendację Naczelnika Wydziału Edukacji, Urząd Miasta Elbląg.

Wszelkie pytania prosimy kierować do Anny Podhorodeckiej pod adres: biuro@ehospicjum.pl lub tel. +602 309 970
Regulamin konkursu

 

Hospicjum to też życie


Udowodniliśmy, że "Hospicjum To Też Życie"!
9. listopada 2008 r., zgodnie z zapowiedzią, od godz. 11:00 czekaliśmy na Państwa w Elbląskim Hospicjum.
Dzień Otwarty zgromadził naszych długoletnich i nowych przyjaciół. Kapelan ks. Eugeniusz poprowadził Mszę św.
Na najwyższym piętrze, pod kierownictwem terapeutki Aliny Kozłowskiej, pacjenci wraz z wolontariuszami wykonywali przepiękne ozdoby choinkowe.
Na świetlicy zaś zgromadzili się nasi przyjaciele i pracownicy hospicyjni. Wolontariusze prowadzili "Kawiarenkę pod Konfesjonałem". Andrzej Chojnowski zajmował się projekcją zdjęć archiwalnych o naszym hospicjum, Beata Bajor - koordynatorka wolontariatu, rozmawiała z wolontariuszami oraz nawiązywała kontakty z kandydatami na wolontariusza. Swoje umiejętności na keyboardzie prezentowała Zuzia, córka zaprzyjaźnionych z nami od dawna państwa Makowskich.


Można też było obejrzeć (nadal można) wystawę archiwalnych zdjęć, dokumentującą 20 lat pracy naszego hospicjum.

Odwiedzili nas ludzie z zaprzyjaźnionych mediów: TVP O/Olsztyn, Dziennika Elbląskiego i Gazety Olsztyńskiej, Portel.pl, elblag24...
Wierzymy, że uczestnikom spotkanie udało się poczuć prawdziwość hasła kampanii: Hospicjum To Też Życie!

Zapraszamy do przeczytania ciepłego artykułu, autorstwa pewnego młodego człowieka.
www.portel.pl/artykul.php3śi=32783

A poniżej artykuł, który pojawił się w DZIENNIKU ELBLĄSKIM i GAZECIE OLSZTYŃSKIEJ.

 

Polecamy też obejrzenie materiału, który wyemitowany został przez TVP Olsztyn:
www.tvp.pl/7244,20081110825618.strona

Zapraszamy do galerii zdjęć:
picasaweb.google.com/HospicjumElblag/DniOtwarteWObiektywieAni
picasaweb.google.com/HospicjumElblag/DniOtwarteWObiektywieAndrzeja

 

Październik 2008


W dniu 11 października 2008, w ramach światowego Dnia Opieki Paliatywnej i Hospicjów, z okazji jubileuszu 20-lecia opieki paliatywnej w Elblągu oraz aby zaznaczyć rozpoczęcie kampanii HOSPICJUM TO TEŻ ŻYCIE, odbędzie się koncert charytatywny na rzecz Hospicjum Elbląskiego.
Wystąpi CAPPELLA GEDANENSIS, pod dyrekcją prof. dr Aliny Kowalskiej Pińczak. Podczas koncertu sprzedawane będą cegiełki na rzecz budowy naszego nowego hospicjum.
Wydarzeniem tym włączymy się w obchody VIII DNI PAPIESKICH w Elblągu: "Jan Paweł II- Wychowawca Młodych", które na terenie naszego miasta rozpoczynają się 5 października.
Wejściówki na koncert w dniu 11 października, dostępne będą we wszystkich elbląskich parafiach.
Na początku listopada zorganizujemy, zgodnie z założeniami kampanii HOSPICJUM TO TEZ ŻYCIE, dzień otwarty w Hospicjum św. Jerzego im. Dr A. Gabrysiak w Elblągu.

Więcej informacji o kampanii w Polsce: www.hospicja.pl/akcje/article/8632.html

 

Kwiecień 2008


RAMOWY PROGRAM WYDARZEŃ 12 KWIETNIA

OD 8:00 ŚCINKA TYSIĘCY ŻONKILI, ROZPOCZĘCIE KWESTY NA PLACU KAZIMIERZA JAGIELLOŃCZYKA

OD 11:00 - ATRAKCE NA PLACU JAGIELLOŃCZYKA, M.IN.:

 • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO "NADZIEJA" (WRĘCZENIE NAGRÓD UFUNDOWANYCH PRZEZ P. ŻUKOWSKICH Z FIRMY AUTO CZĘSCI, WYDAWNICTWO MEDIA-RODZINA, COMPUTERTEAM,),
 • WYSTĘPY NA SCENIE: SEKCJA WOKALNA ŚWIATOWID POD KIER. MARTY OSOWSKIEJ ORAZ DZIECI Z SP NR 19 POD OPIEKĘ P. WĘSOWICZ.
 • TOR SPRAWNOŚCIOWY Z NAGRODAMI DLA DZIECI - ORGANIZOWANY PRZEZ WOJEWODZKI OŚRODEK RUCHU DROGOWEGO (ROWER, HULAJNOGA),
 • SŁODYCZE, GADŻETY REKLAMOWE ORAZ MALOWANIE TWARZY NA ŻYCZENIE- PRZY STOISKU PGNIG.

NA PLACU CZAS UROZMAICĄ KWESTUJĄCE "ŻYWE ŻONKILE" NA SZCZUDŁACH (GRUPA INGNIS FATUUS) ORAZ INTERESUJĄCY BĘBNIARZE (INSPIRA - GRUPA BĘBNIARZY ELBLĄSKICH)!

KWESTA NA RZECZ HOSPICJUM ELBLĄSKIEGO BĘDZIE SIĘ ODBYWAŁA NA TERENIE MIASTA OD GODZ. 9:00 , W HIPERMARKECIE CARREFOUR OD 10:00 - 18:00.

KWESTA BĘDZIE SIĘ ODBYWAC RÓWNIEŻ NA TERENIE PASŁĘKA, GDZIE OD STYCZNIA BR. FUNKCJONUJE HOSPICJUM DOMOWE - KOMÓRKA HOSPICJUM ŚW. JERZEGO IM. DR A. GABRYSIAK W ELBLĄGU.

 

Grudzień 2007


Kolejna kampania Hospicjum to też Życie za nami.
Tegoroczna, czwarta edycja, pod hasłem "Wolontariat Hospicyjny - Lubię Pomagać" rozpoczęła się z początkiem października br.
Jak już wcześniej pisaliśmy w ramach kampanii zabrzmiały "GŁOSY DLA HOSPICJÓW" - koncert charytatywny Chóru GOSPEL.
Odbyło się spotkanie wolontariuszy połączone z jubileuszem Jerzyki Ciesielskiej (relacje poniżej oraz w zakładce WOLONTARIAT).
4 grudnia byliśmy obecni na antenie ogólnopolskiej telewizji, w TVP 1 tego dnia dominował temat hospicjów. Program prowadziła przesympatyczna pani Iwona Shymalla wraz z równie sympatycznym ks. Piotrem Krakowiakiem. Gośćmi programu było kilkoro przedstawicieli polskich hospicjów, w tym i naszego. Poniżej linki do wszystkich wejść, nasze, na żywo, było pierwsze.
hospicja.pl/files/TVP1_071104_1.avi
hospicja.pl/files/TVP1_071104_2.avi
hospicja.pl/files/TVP1_071104_3.avi
hospicja.pl/files/TVP1_071104_4.avi

 

Podczas kampanii rozpoczęliśmy również cykl szkoleniowy dla wolontariuszy, w którym bierze udział 40 kandydatów na wolontariusza hospicyjnego.

Przy okazji powyższych wydarzeń STOWARZYSZENIE NA RZECZ HOSPICJUM ELBLĄSKIEGO rozpoczęliśmy sprzedaż cegiełek, która będzie kontynuowana przez kolejne trzy lata. Jako, że Hospicjum św. Jerzego w Elblągu musi zmienić siedzibę, budowane jest nowe hospicjum, a dochód z cegiełek przeznaczony zostanie na zakup wyposażenia nowej siedziby. Aby te wszystkie przedsięwzięcia się powiodły, korzystaliśmy z pomocy instytucji i właścicieli firm. Serdecznie dziękujemy: Pani Joannie Klekowieckiej i Chórowi GOSPEL, Ks. Rektorowi oraz Klerykom Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu, Proboszczom Elbląskich Parafii, wspaniałym Wolontariuszom, firmom: REPROSKAN, Janssen-Cilag, PTHP ATUT, Pani Krystynie Mielcarzewicz KRYSTYNA COLLECTION w Elblągu, Pani Marzenie Gross Salon Urody Pani Marzena Gross, właścicielom Zakładu Szklarskiego "Miś", właścicielom firmy PELIKAN, partnerowi MULTIKINO oraz wszystkim, którzy z wielkim oddaniem nam pomagają.

Kampania w mediach:
www.umelblag.pl/plakat-dnipapieskie_b2.pdf
fotocykle.pl/glosy07.html
www.elblag24.pl/śm=1&i=11856
www.razemztoba.pl/index.phpśNS=srodek&nrartyk=1889
dziennikelblaski.wm.pl/Jan-Pawel-II-obronca-godnosci-czlowieka,31816
www.csb.elblag.pl/wydarzenia.phpśid=78
ehospicjum.pl/akcje.php
www.portel.pl/artykul.php3śid_akt=26776

 

Października 2007


Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę opieki hospicyjnej. W tym roku przebiegał pod hasłem "Przez całe życie - od dzieci do starszych ludzi". Tego też dnia, na całym świecie, po raz kolejny zabrzmiały "Głosy dla Hospicjów".
Elbląg już po raz trzeci dołączył do tego chóru. Zaprosiliśmy Gdański Chór GOSPEL, który pod Dyrekcją Joanny Klekowieckiej wystąpił dla naszego hospicjum charytatywnie. Koncert odbył się podczas gali "VII Dni Papieskich", obchodzonych pod hasłem "Jan Paweł II - Obrońca godności człowieka". Publiczność dopisała, przyszło ok. trzy tysiące obywateli naszego miasta i okolic. Podczas gali, po raz pierwszy w historii naszego miasta został wręczony "Elbląski Tuus", który nawiązuje do ogólnopolskich Totusów. Nagroda jest wyrazem wdzięczności dla osób, związanych z pracą charytatywną, edukacyjno-wychowawczą, czy z szeroko rozumianą promocją człowieka. Wśród nominowanych do nagrody była m.in. Szefowa elbląskiego hospicjum Pani Doktor Wiesława Pokropska.

 

Trwa IV Ogólnopolska Kampania Hospicjum to też Życie AD 2007.
www.hospicja.pl/aktualnosci/news
pl.youtube.com/watchśv=ftmUbbY5lok

Tegoroczna, czwarta edycja przebiega pod hasłem "Wolontariat Hospicyjny - Lubię Pomagać". Jesteśmy w trakcie organizowania spotkania wolontariuszy, podczas którego powiemy co udało się dzięki wolontariuszom zrobić, w czym mogą jeszcze pomóc oraz podziękujemy im za dotychczasową służbę. Częścią spotkania będzie uroczystość jubileuszowa 5-lecia służby Jerzyki Ciesielskiej. Jubilatka otrzyma dyplom, prezenty i podziękowanie od Pani Dyrektor i zespołu hospicyjnego.
Przy okazji powyższych wydarzeń STOWARZYSZENIE NA RZECZ HOSPICJUM ELBLĄSKIEGO rozprowadza cegiełki. Dochód z nich przeznaczony zostanie na zakup wyposażenia do nowej siedziby hospicjum, którego dokumentacja techniczna zostanie wykonana do końca tego roku.
Cegiełki do tej pory były rozprowadzane przez wolontariuszy podczas koncertów 6 i 14 października i przez kleryków Elbląskiego Seminarium Duchownego w parafiach elbląskich. Zezwolenie na sprzedaż cegiełek wydane jest na 3 lata, dostępne będą w siedzibie Hospicjum św. Jerzego w Elblągu ul. Kopernika 26-28. Nominały cegiełek to: 10,20,50,100,200 zł.
Serdecznie dziękujemy Pani Joannie Klekowieckiej i Chórowi GOSPEL, Ks. Rektorowi oraz Klerykom Seminarium Duchownego w Elblągu, wspaniałym Wolontariuszom, firmom: REPROSKAN, Janssen-Cilag, PTHP ATUT oraz wszystkim, którzy z wielkim oddaniem nam pomagają.
Zapraszamy do oglądania galerii ze zdjęciami www.fotocykle.pl/glosy07.html

VII DNI PAPIESKIE

Wrzesień 2007


Akcję "Pola Nadziei 2008" (V edycję) zainicjowaliśmy 21 września 2007 r. Cebulki żonkilowe, ufundowane przez Przewodniczącego Rady Powiatu Pana Ryszarda Zagalskiego, tego dnia sadziły szkoły na terenie Tolkmicka, Milejewa, Fromborka i Łęcza.
Natomiast 28 września 2007 r., żonkile sadzone były na terenie Elbląga. Dzięki uprzejmości Pana Prezydenta, z budżetu Miasta Elbląga zakupionych zostało 5 tys. sadzonek. Część z nich wolontariusze zasadzili na terenie hospicjum, powiększając nasze poletko. Znakomita reszta rozwieziona została przez pracowników Przedsiębiorstwa Zieleni Miejskiej m.in. do szkół i przedszkoli, gdzie powstały poletka żonkilowe. Zasadzone poletka będą przypominały o pięknej idei hospicyjnej, o cierpiącym człowieku.
W tym roku nowe poletka zasadziły placówki: Elbląg: Przedszkole nr 13 i 17, środowiskowy Dom Samopomocy, Gimnazjum nr 1, 6, 9 oraz Szkoły Podstawowe nr 12, 14, 25 oraz 19; oraz: Szkoła Podstawowa w Łęczu, Szkoły Podstawowe i Gimnazjum w Tolkmicku, Milejewie oraz Fromborku.
Organizatorzy tego wydarzenia to: STOWARZYSZENIE NA RZECZ HOSPICJUM oraz Hospicjum św. Jerzego w Elblągu.

Zobacz zdjęcia

 

Pola nadziei 2007


 

Tegoroczne "Pola Nadziei" rozpoczęliśmy 14 kwietnia, o godz. 9 rano ścinką tysięcy żonkili. Wolontariusze zaopatrzeni w naręcza kwiatów, słodycze od firmy WOLNOŚĆ, butelkę wody i puszkę, kwestowali tego dnia na terenie Elbląga oraz w hipermarkecie KAUFLAND. Młodzi ludzie we wspaniały sposób przekazywali społeczeństwu elbląskiemu misję hospicjum. Ludzie nie pozostawali obojętni.
Tydzień później, w piątek i sobotę, 170 młodych ludzi, z 15 elbląskich szkół, kwestowało w hipermarkecie CARREFOUR. Przesympatyczni, otwarci, młodzi ludzie, zaopatrzeni w puszkę, butelkę napoju oraz słodycze, zajmowali stanowiska przy kasie. Tam pakowali zakupy klientom hipermarketu, wręczając każdemu kwiat i naklejkę żonkilową-symbol akcji. Dyrekcja hipermarketu Carrefour wystawiła wcześniej duży afisz, informując klientów hipermarketu o akcji i kweście.
W akcji towarzyszył nam Dariusz Bocian, który całymi godzinami, przez mikrofon mówił społeczeństwu o idei i pracy hospicjum oraz akcji "Pola Nadziei".
Od trzech lat zaszczepiamy akcję w gminach poza Elblągiem. W tym roku nasza długoletnia wolontariuszka Pani Jerzyka Ciesielska, zainicjowała cykl prelekcji. Przeprowadziła je dla ponad pięciuset uczniów, ze szkół w trzech gminach: Frombork, Tolkmicko, Milejewo. Burmistrzowie i wójtowie owych gmin, z wielkim entuzjazmem przyłączali się do akcji.
Powiedzieliśmy Dyrektorom szkół, że mogą zasadzić u siebie poletko żonkilowe, okazuje się, że szkoły są tym bardzo zainteresowane. Już czynimy przygotowania do tego przedsięwzięcia.
Tegoroczna akcja zyskała bardzo dobry wydźwięk w społeczeństwie, duża część Elblążan akcję zna, ale są i tacy, którzy właśnie w tym roku usłyszeli o "Polach Nadziei". Media lokalne, jak co roku, wspierały ze zrozumieniem naszą akcję od początku jej trwania, a Wolontariusze mówią, że są dumni z tego, że mogą w tych szlachetnych akcjach uczestniczyć.
Tegoroczna kwesta przyniosła dochód w wysokości 13.563,23 zł, które STOWARZYSZENIE NA RZECZ HOSPICJUM ELBLĄSKIEGO przeznaczy na realizację potrzeb Hospicjum św. Jerzego w Elblągu.
przychody:14 874,74 zł
koszty:1 311,51 zł
dochód:13 563,23 zł,

Współpracowali z nami:

 • Pan Prezydent i Urząd Miasta Elbląg,
 • Burmistrzowie Fromborka i Tolkmicka, Wójt Milejewa,
 • Wolontariusze,
 • Przedsiębiorstwo Zieleni Miejskiej - opieka nad żonkilowym polem
 • Firma WOLNOŚĆ - dar cukierki dla wolontariuszy
 • Szkoły: III LO, Zespół Szkół Informatyczno-Technicznych, Szkoła podstawowa nr: 19, Gimnazja nr: 2, 9, 6, 1 oraz Szkoła Policealna w Elblągu, Gimnazjum i SP we Fromborku, Gimnazjum w Tolkmicku, S.P. w Tolkmicku, S.P. w Łęczu, Gimnazjum i SP w Milejewie,
 • Dyrekcja hipermarketu Carrefour,
 • Dyrekcja hipermarketu Kaufland,
 • Pan Dariusz Bocian,
 • Media: Dziennik Elbląski, Portel, RadioEL, TVP3, TV Elbląska, elblag24, e-światowid, TV OBYWATELSKA.Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w naszą misję i zapraszamy do uczestnictwa w następnych akcjach.


III kampania Hospicjum to też Życie AD 2006


 

Czas trwania kampanii 1 października – 30 listopada 2006. Najważniejsze zagadnienia poruszane podczas tegorocznej kampanii to:
Osierocenie i strata, naturalny i patologiczny proces przeżywania żałoby i osierocenia.
Proces i możliwości towarzyszenia w żałobie i formy pomocy w przeżywaniu straty.
Problemy osieroconych rodzin, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.

 

Pola Nadziei 2006

 


Zakończyła się właśnie kampania „POLA NADZIEI 2006”. To już IX EDYCJA na świecie, IV na terenie Polski, a w Elblągu spotkaliśmy się po raz trzeci. Kampanię rozpoczęliśmy wiosną, kiedy zakwitły żonkile, które są międzynarodowym znakiem nadziei, natomiast na jej ogólnopolskie podsumowanie zapraszamy do Krakowa. W dniach 1 i 2 lipca odbędzie się tam seminarium dla hospicjów uczestniczących w tegorocznej akcji, więcej!

 

 

06.V.2006 - Żonkilowe Pole Nadziei

 


Szanowni Państwo, bardzo dziękujemy za Waszą obecność i pomoc, podczas imprezy POLA NADZIEI, która odbyła się 6 maja na Placu Jagiellończyka. Wkrótce zapraszamy do przeczytania relacji z imprezy, teraz zaś zamieszczamy link do fotorelacji, może znajdziecie tam Siebie.
Galeria zdjęć.

 

 

22.IV.2006 - Żonkilowe Pole Nadziei

 


22 kwietnia, na Placu Jagiellończyka o godz. 11, pomimo niesprzyjającej aury, stawili się dzielnie wolontariusze, pracownicy hospicjum, dzieci i młodzież, aby ściąć żonkile i kwestować na rzecz Hospicjum św. Jerzego. Wolontariusze kwestowali również od rana w hipermarkecie Kaufland.

 

Dzięki Państwa ofiarności, wolontariusze przynieśli w puszkach 3 tys. zł.

Serdecznie dziękujemy!

 

 

 

Kontakt

Hospicjum Elbląskie
im. dr Aleksandry Gabrysiak

ul. Toruńska 17B,
82-300 Elbląg
biuro@ehospicjum.pl
www.ehospicjum.pl
Telefony
Pielęgniarka koordynująca
Oddział
Opieka domowa
Pracownik socjalny
Gabinet lekarski
więcej ...

55 239 61 52
55 239 61 50
55 239 61 51
55 239 61 51
55 239 61 58