Luty 2011


Serdecznie zapraszamy wszystkich Wolontariuszy na cykliczne spotkania grupy wsparcia. Na naszych spotkaniach będziecie mieli okazję do:

  • integracji;
  • porozmawiania o swoich doświadczeniach w pracy woluntarystycznej, problemach i radościach;
  • uzyskania rad, wsparcia;
  • dzielenia się własnymi umiejętnościami;
  • superwizji Waszych działań;
  • współpracy z psychologiem;
  • planowania dalszych działań

Spotkania będą odbywały się cyklicznie, w każdą pierwszą środę miesiąca, o godzinie 15:00
Miejsce spotkania-gabinet psychologa
Najbliższe spotkanie – 9 marca, godzina 15:00

Serdecznie zapraszamy!!!!


24 listopada


W dniu 24 listopada, uroczystym wręczeniem certyfikatów zakończyło się szkolenie dla kandydatów na Wolontariusza Hospicyjnego. Pani Dyrektor i Koordynatorka Wolontariatu wręczyły Wolontariuszom certyfikaty, koszulki z napisem WOLONTARIUSZ, identyfikatory i żółtą różyczkę oraz złożyły gratulacje. Kandydaci po szkoleniu teoretycznym, praktykach odbytych na Oddziale oraz regularnych wizytach u Pacjentów, nabyli odpowiednie umiejętności i zdobyli tytuł Wolontariusza Hospicyjnego.
Po części oficjalnej, przy kawie i słodkościach był czas na wymianę doświadczeń i planowanie przyszłości.
W tym samym dniu, kilka godzin później rozpoczęło się kolejne szkolenie dla kandydatów na Wolontariusza.
Szkolenie teoretyczne trwać będzie do 9 grudnia, po nim nastąpi część praktyczna na Oddziale. Na to szkolenie zapisało się 30 osób, a na pierwsze spotkanie przyszło 18 osób. Życzymy wytrwałości!

 

Pokonać uprzedzenie


 Dnia 17.kwietnia 2010r. miało miejsce niezwykłe wydarzenie z udziałem dwóch, jakże odległych w formie opieki, placówek. Hospicjum św. Jerzego i Aresztu Śledczego w Elblągu. Pierwsza opiekuje się "pogubionymi" w śmiertelnej chorobie pacjentami, druga "pogubionymi" w zawiłych ścieżkach życia ludźmi. Zetknięcie tych dwóch światów spowodowało i w naszych pacjentach, i w naszych wolontariuszach z Aresztu głęboką refleksję, przewartościowanie wielu życiowych priorytetów.
Choroba nowotworowa w dzisiejszych czasach brzmi jak wyrok, a jednak warto walczyć o życie. Panowie z aresztu mają swoje wyroki, ale mają też szansę na "wyprostowanie" ścieżek życiowych. Kilka miesięcy temu otrzymaliśmy od Dyrekcji Aresztu propozycję działalności woluntarystycznej kilku podopiecznych tej placówki. Zgodziliśmy się, myśląc, że będą pracować tylko w otoczeniu pacjentów. Do pracy z chorymi trzeba mieć w sobie dużo pokory, cierpliwości, taktu i dobrego serca. A przecież wiadomo, że osadzeni w Areszcie za "czytanie gazet" tam nie trafili. Musiało im brakować tych właśnie cech, skoro znaleźli się tam, gdzie znaleźli. Jakże błędne okazało się to myślenie. Panowie pokazali i udowodnili, że mają w sobie wiele empatii, wrażliwości, ciepła, a szczególnie pokory. Odbyli w hospicjum szkolenie na wolontariusza medycznego i wspierającego.
Dnia 17.04.2010 nasz Dyrektor Medyczny dr Mirosław Batko wręczył panom certyfikaty. W uroczystości brali również udział: Pan Dyrektor Aresztu Śledczego - mjr Jan Morozowski, Pani Porucznik - Agnieszka Kić, Pan kpt. Krzysztof Maroszek-st. wychowawca, nasz Wolontariusz - Fotograf - Andrzej Chojnowski oraz Koordynator Wolontariatu z hospicjum- Beata Bajor, a także sami zainteresowani.
Naszym wolontariuszom życzmy, aby doświadczenie i refleksje, zdobyte podczas pracy w naszej placówce przełożyły się na dalsze ich życie, i żeby o nich zawsze pamiętali. ;-)

picasaweb.google.com/HospicjumElblag/WolontariatAS?feat=directlink

Beata Bajor

 

27 stycznia 2010 r.


 INFORMACJA DLA KANDYDATÓW NA WOLONTARIUSZY.
Dnia 10.02.2010r. rozpoczynamy szkolenie dla kandydatów na wolontariuszy hospicyjnych.

 

Spotykamy sie w biurze wolontariatu o godz. 17.00.
Zapraszamy wszystkich chetnych!
Prosze wpisywać się na liste w dyżurce pielęgniarek.

Beata Bajor - koordynator


OGŁOSZENIE DLA WOLONTARIUSZY

ZAPRASZAM NASZYCH WOLONTARIUSZY NA SPOTKANIE Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA WOLONTARIUSZA. DNIA 5.12.2009 O GODZ 16. 00 SPOTYKAMY SIĘ W ŚWIETLICY W HOSPICJUM. SPOTKANIE INTEGRACYJNE PRZY KAWIE I CIASTKU PRZYDA SIĘ NAM WSZYSTKIM, CHWILA ROZMOWY I POZNANIE NOWYCH WOLONTARIUSZY TEŻ JEST BARDZO WSKAZANE ;-)

CZEKAMY NA NASZYCH NIEZAWODNYCH PRZYJACIÓŁ, DO ZOBACZENIA!
BEATA BAJOR


13 maja 2009 r.

HOSPICJUM ŚW. JERZEGO W ELBLĄGU OGŁASZA NABÓR KANDYDATÓW NA WOLONTARIUSZY

Wolontariusze w naszej placówce spełniają bardzo ważną rolę, stanowią integralną część zespołu hospicyjnego i niosą bezinteresowną pomoc pacjentom. Wolontariat istnieje w hospicjum od początku jego istnienia. Wolontariusze oddając chorym ludziom swój czas, swoje serce, dotyk, uśmiech, chwilę rozmowy, sprawiają im wielką radość, dają odrobinę zapomnienia. Nasi pacjenci są ludźmi z wielkimi doświadczeniami życiowymi, często dają nam mądre wskazówki. Wbrew pozorom potrafią się jeszcze uśmiechać i świetnie bawić. Trzeba im to tylko umożliwić, wydobyć z nich "uśpione" przez chorobę pokłady humoru, radości i chęci do godnego i aktywnego przeżycia dni, które pozostały. . .


WSZYSTKIE OSOBY CHĘTNE DO WOLONTARIATU ZAPRASZAM NA SZKOLENIE, KTÓRE ROZPOCZYNAMY W DNIU 27.05.2009 R., O GODZ.17.00 W HOSPICJUM PRZY UL. KOPERNIKA 26-28 W ELBLĄGU.

 

Marzec 2009

DRODZY WOLONTARIUSZE NASZEGO HOSPICJUM...

W imieniu pacjentów, ich rodzin, dyrekcji, personelu i własnym składam Wam serdeczne życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. Niech w te szczególne dni towarzyszą Wam bliscy i przyjaciele. Niech będzie rodzinnie, radośnie i zdrowo. Niech każdy będzie przepełniony miłością i zadumą. Niech w "Lany Poniedziałek" nie zabraknie wody... A po tych wszystkich świątecznych rozkoszach, wracajcie do rzeczywistości pełni wiary, energii i pozytywizmu... A cząstkę tych uczuć przynieście do nas, tu zawsze się przyda . . .


Beata Bajor

 

Marzec 2009


Dnia 17.03.2009 o godz.15.00 w Hospicjum Św. Jerzego w Elblągu odbędzie się uroczyste spotkanie wolontariuszy. Będzie to ważny dzień dla nas wszystkich. Kandydaci, którzy ukończyli szkolenie na wolontariuszy medycznych i wspierających otrzymają Certyfikaty Wolontariusza. Zostaną również wręczone Certyfikaty naszym stały, niezawodnym wolontariuszom . Uroczystość odbędzie się przy kawie i słodkościach. Zapraszam wszystkich wolontariuszy.

Koordynator Wolontariatu
Beata Bajor

 

Styczeń 2009


Witam wszystkich Wolontariuszy Hospicyjnych. Dziękuję Wam w imieniu pacjentów, ich rodzin i personelu za odwiedziny i kolędowanie w Hospicjum Św. Jerzego w okresie świątecznym.
Jeszcze raz składam Najlepsze Życzenia Noworoczne, żeby spełniały się wszystkie marzenia, żeby czas troszkę "zwolnił" na Waszą korzyść (żeby starczyło go na odwiedziny w Hospicjum), żeby dobre chwile trwały wiecznie, żeby złe momenty omijały i żeby wszystkie dni tylko radość dawały.

 

Koordynator Wolontariatu

Nowe ogłoszenia dla wolontariuszy

  • Zapraszam wszystkich uczestników szkolenia 2008\2009 na spotkanie dn.27.01.2009, godz.19.00 w Hospicjum (biuro wolontariatu). Do zobaczenia :)
  • Dnia 29.01.2009 o godz.19.00 w Hospicjum odbędzie się spotkanie dla wszystkich wolontariuszy hospicyjnych. Mamy kilka ważnych spraw do omówienia. Serdecznie zapraszam :)

 

 

Grudzień 2008


ZAPROSZENIE
Serdecznie zapraszamy wolontariuszy na spotkanie opłatkowe,
które rozpocznie się w świetlicy naszego hospicjum
o godz. 17:00 w dniu 22 grudnia 2008 r.

 

Grudzień 2008

DNIA 5 GRUDNIA 2008 R. O GODZ. 17:00 W ŚWIETLICY HOSPICJUM ELBLĄSKIEGO ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE WOLONTARIUSZY HOSPICYJNYCH.

ZAPRASZAMY DYREKCJĘ, KS. KAPELANA, PERSONEL HOSPICJUM I WOLONTARIUSZY.

BEATA BAJOR

OD 25.11 DO 2.12.08 BĘDĘ NIEOBECNA. ZAPRASZAM PO 2 GRUDNIA.

 

5 grudzień - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza


5 grudzień - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza - wspaniała okazja, żeby złożyć naszym Wolontariuszom życzenia i podziękowania.
Tego dnia nasi Wolontariusze otrzymali od nas życzenia i zaproszenie na kawę, ciasto do HSJ. Spotkanie odbyło się w "Kawiarence przy konfesjonale". Nie wszyscy mogli być obecni ale życzenia otrzymali SMS-em lub na pocztę głosową. W spotkaniu brało udział 30 osób. Sami wolontariusze przyszli wcześniej i pomogli mi przygotować imprezę. Wolontariuszka Małgosia upiekła pyszne ciasta. Nasze spotkanie namiętnie uwieczniał na zdjęciach wolontariusz Andrzej.
Każdy opowiedział coś o sobie i coś od siebie, żebyśmy mogli lepiej się poznać i zrozumieć. Takie spotkania wspaniale integrują grupę. Dziewczyny angażują do wolontariatu nawet swoje dzieci. Już spotykają się na próbach, żeby zagrać i zaśpiewać w okresie świątecznym kolędy dla chorych.
Ani udało się zdobyć dla wolontariuszy wejściówki do kina (Multikino) . Nie wszyscy jednak mogli je otrzymać (ograniczona ilość). Na wybrany film pójdą Ci którzy przybyli na naszą uroczystość w dniu 5.12 oraz Ci, którzy w szczególny sposób przyczynili się do zorganizowania spotkania wolontariuszy dnia 16.11. 2007r.
Wszystkim Wolontariuszom jeszcze raz dziękuję za współpracę i zaangażowanie, za Wasze wielkie serca, za to że poświęcacie nam cenny czas wyrwany rodzinie i mimo licznych obowiązków zawodowych znajdziecie chwilkę aby do nas wpadać i czynnie się udzielać.

www.picasaweb.google.pl/chojnowski.andrzej

 

16.11.2007


Dnia 16.11.2007 r. w naszym Hospicjum odbyło się spotkanie z wolontariuszami.
W przygotowaniu spotkania brali udział głównie wolontariusze i pracownicy HSJ. Przyszli oni wcześniej, przygotowali stoły, nakrycia, sprzęt TV do odtworzenia materiału archiwalnego przygotowanego przez wolontariusza Andrzeja Chojnowskiego. Wspaniałe wypieki i przekąski przygotował nam wolontariusz Robert Wąsik. Nad przygotowaniami czuwała opiekunka wolontariuszy akcyjnych, nasz pracownik socjalny Urszula Osińska. Swój udział miały też panie salowe, które parzyły kawę, herbatę i pomagały sprzątnąć po imprezie.
Ania Podhorodecka, która jest najlepszym fachowcem od kontaktów z mediami i światem zewnętrznym, pozyskała sponsorów na spotkanie oraz na prezenty dla naszej jubilatki - Pani Jerzyki. Ania powiadomiła też odpowiednich ludzi o naszych planach, dzięki czemu ukazaliśmy się w lokalnych mediach.
Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Wiesława Pokropska witając wszystkich uczestników. Podziękowała wolontariuszom za ich udział w życiu HSJ i za ich obecność podczas wszystkich akcji, koncertów i kampanii. Podkreśliła, że to co zebraliśmy i czego dokonaliśmy nie mogło odbyć się bez udziału wolontariuszy. Następnie złożyła życzenia Pani Jerzyce Ciesielskiej. W imieniu całego zespołu z-ca dyrektor - Mirosław Batko wręczył Jubilatce bukiet kwiatów. Wolontariuszka ta zasłużyła na gest wdzięczności z naszej strony swoją godną postawą, swoim bezinteresownym, niezawodnym służeniem chorym ludziom. Pani Dyrektor wyraziła słowa ogromnej wdzięczności od całego personelu HSJ. Były też wspomnienia i prezenty dla Pani Jerzyki, za które dziękujemy sponsorom.
Następnie głos zabrał nasz gość honorowy, czyli ks. dr Andrzej Kilanowski, który naświetlił uczestnikom rys historyczny wolontariatu na naszym terenie poczynając od średniowiecza a kończąc na czasach dzisiejszych. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o rozwoju opieki medycznej i duchowej w naszym mieście na przestrzeni odległych czasów.
Po ks. Kilanowskim głos zabrała Ania Podhorodecka, która odpowiada za organizację wszystkich wydarzeń w HSJ, czyli kampanii, akcji i koncertów. W kilku słowach opowiadała jak to wyglądało w tym roku i jaki przyniosło skutek.
Następnie głos zabrała Ula Osińska, dziękując po raz kolejny wolontariuszom. Do podziękowań dołączyłam się ja, czyli Beata Bajor - pielęgniarka i koordynator wolontariatu medycznego. W kilku zdaniach powiedziałam o planach stworzenia mocnego, niezawodnego zespołu wolontariuszy medycznych, bo zespół akcyjny funkcjonuje już dosyć prężnie pod Uli kierunkiem.
Podsumowaniem "cegiełek" na rzecz HSJ zajęła się Asia Świercz, nasza pielęgniarka i skarbnik Stowarzyszenia Na Rzecz Hospicjum Elbląskiego. W swoim sprawozdaniu przedstawiła gdzie i ile cegiełek rozprowadzili wolontariusze i klerycy z WSD w Elblągu.
Głos zabrali również nasi wolontariusze. Bartek Stanny - psycholog opowiedział o "Kawiarence przy Konfesjonale", nazwa wzięła się od konfesjonału, który stoi nieopodal. Pacjenci z oddziału przebywają tu bardzo chętnie, tętni tu prawdziwe życie w myśl hasła Fundacji ks. Krakowiaka: "Hospicjum to też życie". Wolontariusze zawsze przyniosą jakieś słodkości, jest kawa, herbatka a czasem nawet piwko ( oczywiście bezalkoholowe ). Są różne wspomnienia, kawały, dowcipy, jest po prostu chwila normalnego życia, zapomnienia o chorobie i cierpieniu.
Później Rober Wąsik powiedział parę słów od wolontariuszy akcyjnych. Podziękował nam, że mogą tu być, pomagać chorym i uczestniczyć aktywnie w życiu HSJ.
Po wszystkich przemówieniach i podziękowaniach Andrzej Chojnowski zaprezentował uczestnikom spotkania przegląd materiałów filmowych i zdjęć z akcji, "Pól Nadziei" i z codziennego życia HSJ. Była to chwila wspomnień i wzruszeń.
Resztę czasu spędzaliśmy integrując się podczas rozmów, dyskusji, konsumując przygotowane przez Roberta smakołyki. Nasz kapelan ks. Artur Woźniak znany ze swojej erudycji umilał wszystkim czas. W między czasie redaktorzy z naszych lokalnych mediów przeprowadzali wywiady z uczestnikami spotkania.
W trakcie przemówień, sprawozdań i dyskusji nasz hospicyjny fotograf - archiwista Andrzej "chwytał" nas swoim fachowym okiem w aparacie. Ania też biegała ze sprzętem i cykała zdjęcia, żeby było co oglądać na następnych spotkaniach.
Przed nami szkolenie dla kandydatów na wolontariuszy medycznych oraz Dzień Wolontariusza, czyli spotkanie 5.12.2007r., a następnie Wigilia w HSJ.
Teraz czekamy na efekty naszej pracy i odzew społeczeństwa.

Beata Bajor - koordynator wolontariatu HSJ

 

zdjęcia ze spotkania:
picasaweb.google.pl/chojnowski.andrzej/SpotkanieIntegracyjneWolontariuszy

 

Listopad 2007


Witam wszystkich wolontariuszy na naszej stronie. Zarówno tych, którzy są nami od dawna, jak i nowych kandydatów. Wiadomo, że do wolontariatu ludzie zgłaszają się z różnych pobudek. Niektórzy nie odnajdują się w naszej specyficznej codzienności, ale zawsze jest nadzieja, że znajdzie się grupka ludzi, którzy zechcą zostać z nami i nieść bezinteresowną pomoc chorym ludziom. Każdy wolontariusz jest na "WAGĘ ZŁOTA", a zwłaszcza aktywny, czyli taki , który uczestniczy w życiu hospicjum tak przy łóżku chorego, jak i w akcjach oraz w każdej innej dziedzinie działalności naszej placówki(biuro, kuchnia, pralnia, ogród, pobyty dzienne dla chorych domowych usługi fryzjerskie, konserwatorskie, hydrauliczne itp.).
Wolontariusz, podobnie jak personel jest dla chorego. Nasza praca jest służbą, polega na służeniu pacjentowi, byciu z nim, wysłuchaniu, towarzyszeniu mu do końca. Każdy człowiek, kiedy zagłębi się w swoją duszę , wydobędzie z niej coś, co może zaoferować potrzebującym otuchy chorym. Pacjenci często oprócz zastrzyku czy tabletki potrzebują towarzystwa osoby drugiej, potrzymania za rękę, popatrzenia w dobre oczy, posłuchania ciepłego, kojącego głosu. Jeśli posiadasz takie cechy to zgłoś się do nas niezwłocznie.

Dnia 16.11.07 o godzinie 17.00 organizujemy spotkanie dla wolontariuszy aktywnych, czyli takich, którzy posiadają certyfikaty. W drugiej połowie listopada organizujemy szkolenie dla wolontariuszy medycznych, zakończone wydaniem certyfikatów. Zapraszamy do współpracy wszystkie chętne osoby pełnoletnie - wolontariat medyczny, niepełnoletnie - wolontariat akcyjny. Zgłoszenia przyjmujemy pod nr telefonu: 055 239-61-50 begin_of_the_skype_highlighting              055 239-61-50      end_of_the_skype_highlighting (odbierze pielęgniarka, proszę podać swój nr telefonu, imię i nazwisko). Od 1 grudnia w każdy wtorek w godzinach 15-19 można zgłaszać się osobiście. Mam nadzieje na owocna współpracę i stworzenie mocnego niezawodnego zespołu wolontariuszy.

Beta Bajor- koordynator wolontariatu

 

 

Kontakt

Hospicjum Elbląskie
im. dr Aleksandry Gabrysiak

ul. Toruńska 17B,
82-300 Elbląg
biuro@ehospicjum.pl
www.ehospicjum.pl
Telefony
Pielęgniarka koordynująca
Oddział
Opieka domowa
Pracownik socjalny
Gabinet lekarski
więcej ...

55 239 61 52
55 239 61 50
55 239 61 51
55 239 61 51
55 239 61 58