Historia wolontariatu w Hospicjum Elbląskim

Co do historii, to można by rzec, że wszystko zaczęło się od wolontariuszy...

Bo to właśnie wolontariusze, w roku 1987 zapoczątkowali ruch hospicyjny w Elblągu. Pierwszymi wolontariuszami byli tu lekarze, pielęgniarki, ksiądz, nauczyciele, słuchacze szkoły medycznej, psycholog i farmaceuci.

Dzisiaj nasze hospicjum to instytucja, w której pracuje wykwalifikowany personel, ale wolontariusze zawsze są z nami! Na co dzień pomagają i towarzyszą pacjentom oraz personelowi Hospicjum. Uczestniczą w życiu hospicjum - są przy łóżku chorego, towarzyszą, rozmawiają, trzymają za rękę, wysłuchują opowieści, nieraz z bardzo barwnego życia.

Uczestniczą w akcjach charytatywnych oraz w każdej innej dziedzinie działalności naszej placówki -w biurze, kuchni, całym terenie. Świadczą usługi fryzjerskie, konserwatorskie, hydrauliczne, zimą odśnieżają teren.

Obok wolontariuszy tzw. medycznych są wolontariusze od zadań specjalnych;-):

Akcja Pola Nadziei: jesienią sadzimy żonkile, kwiaty będące symbolem nadziei, wiosną ścinamy je i sprzedajemy za symboliczną złotówkę na terenie miasta oraz w hipermarketach (kwesty).
"Hospicjum to też życie"- kampania społeczna, wolontariusze kwestują w hipermarketach, pomagają w rozprowadzaniu plakatów, ulotek informacyjno-promocyjnych, sprzedają cegiełki hospicyjne.

W powyższe akcje zaangażowanych jest zazwyczaj kilkaset wolontariuszy, rekord to 500 wolontariuszy pracujących przy jednej akcji „Pola Nadziei".

Co jeszcze?

Od początku roku pomagają nam rozpropagować akcję pozyskiwania 1% podatku. Są podczas takich uroczystych dni jak Dzień Chorego, odwiedzają wówczas pacjentów, obdarowując ich kwiatkiem.

Przed laty wolontariusz-student psychologii powołał do życia tzw. Kawiarenkę przy Konfesjonale - we wtorkowe popołudnia pacjenci i wolontariusze spotykali się przy wspólnym stole. Przy zastawionym stole, muzyce, w dobrym towarzystwie, opowiadali przez lata dowcipy pokonując wszelkie granice...

 

Kontakt

Hospicjum Elbląskie
im. dr Aleksandry Gabrysiak

ul. Toruńska 17B,
82-300 Elbląg
biuro@ehospicjum.pl
www.ehospicjum.pl
Telefony
Pielęgniarka koordynująca
Oddział
Opieka domowa
Pracownik socjalny
Gabinet lekarski
więcej ...

55 239 61 52
55 239 61 50
55 239 61 51
55 239 61 51
55 239 61 58