"Dzieci radzą sobie same tylko w bajkach[...]". Rusza kampania.

 

20 października 2015 r.

Hospicjum Elbląskie i Biblioteka Elbląska im. C. Norwida w ramach XII ogólnopolskiej kampanii społecznej „Hospicjum to też Życie", która w tym roku odbywa się pod hasłem „Dzieci radzą sobie same tylko w bajkach. Pomóż osieroconym dzieciom" - zapraszają w listopadzie i na początku grudnia do biblioteki na czytanie bajek.

Tegoroczna XII kampania prowadzona jest w całej Polsce pod hasłem „Dzieci radzą sobie same tylko w bajkach. Pomóż osieroconym dzieciom". Jej podstawowym narzędziem jest odwołanie się do pamięci zbiorowej znanych bajek, których bohaterami są dzieci pozbawione przynajmniej jednego rodzica. Kopciuszek, Jaś i Małgosia, sierotka Marysia, dziewczynka z zapałkami, królewna Śnieżka - na ich losy, często dramatyczne, strata najbliższych osób w przeszłości miała istotny, choć niejednorodny wpływ. Obniżyła status materialny, usunęła poza nawias lokalnej społeczności, w sposób znaczący zaważyła na kształtowaniu się osobowości. W ramach kampanii w bibliotekach odbywają się spotkania, podczas których znane lokalnie osoby czytają dzieciom bajki tematycznie nawiązujące do problemu osierocenia. Do akcji bardzo chętnie włączyła się Biblioteka Elbląska, a osoby, które zaprosiliśmy do czytania, bez żadnych wątpliwości przystały na współpracę, co zaowocuje czytaniem bajek w bibliotece. Podczas spotkań zaproszeni goście przeczytają wybrany tekst, a po głośnym czytaniu odbędą się zajęcia zainspirowane przeczytaną bajką.

Program:
16 listopada, godz. 10.00, Biblioteka Elbląska ul. św. Ducha 3-7
Bajkę pt. „Kopciuszek" przeczytają Dyrektor Hospicjum Elbląskiego Wiesława Pokropska i Prezydent Miasta Elbląga Witold Wróblewski (spotkanie dla szkół)
20 listopada, godz. 16.30, Filia nr 4 Biblioteki Elbląskiej ul. Ogólna 59
Baśń pt. „Królewna Śnieżka" przeczytają Aleksandra Wojtysiak i Piotr Szejn, Aktorzy Teatru im. Aleksandra Sewruka (spotkanie dla rodziców z dziećmi - w ramach cyklu „Klub Przyjaciół Misia Uszatka")
24 listopada, godz. 10.00, Filia nr 7 Biblioteki Elbląskiej ul. Hetmańska 16/20
Fragmenty „Pippi Pończoszanki" przeczyta Mira Stankiewicz, Dziennikarka Studia Elbląg/Radio Olsztyn (spotkanie dla szkół)
4 grudnia, godz. 17.00, Filia nr 5 Biblioteki Elbląskiej ul. Rodziny Nalazków 20
Bajkę pt. „Dwie Małgosie" przeczyta Wioletta Piasecka, bajkopisarka (spotkanie dla rodziców z dziećmi - w ramach cyklu „Bajkowa wyspa")

Od Koordynatora kampanii Fundacji Hospicyjnej:
Co pół godziny ktoś poniżej 20. roku życia staje się w Polsce sierotą! Najczęściej osierocone dziecko ze swoją żałobą pozostaje samo. I ta bajka nie zawsze dobrze się kończy. Dlatego tak ważna jest pomoc, okazana w sposób profesjonalny i na czas. Bogate doświadczenie hospicjów z pracy nad osieroconymi dziećmi pacjentów, dzięki współpracy z powstałym 9 lat temu Funduszem Dzieci Osieroconych, wykorzystane zostanie do pomocy wszystkim małoletnim żałobnikom.

Także Hospicjum Elbląskie opiekuje się osobami osieroconymi. Korzysta ze wsparcia Funduszu Dzieci Osieroconych. Działa także Zespół Wsparcia Osieroconych, w ramach którego można uzyskać nieodpłatną opiekę psychologów, kapelana, pracownika socjalnego i prawnika. Więcej na: http://tumbopomaga.pl/ oraz http://www.ehospicjum.pl

Wiecej informacji pod nr tel. (55) 625 60 13

 

Kontakt

Hospicjum Elbląskie
im. dr Aleksandry Gabrysiak

ul. Toruńska 17B,
82-300 Elbląg
biuro@ehospicjum.pl
www.ehospicjum.pl
Telefony
Pielęgniarka koordynująca
Oddział
Opieka domowa
Pracownik socjalny
Gabinet lekarski
więcej ...

55 239 61 52
55 239 61 50
55 239 61 51
55 239 61 51
55 239 61 58