OPIEKA DUCHOWA

 

 

 ks. Piotr Bernacki MIC

Opiekę duchową w naszym hospicjum sprawuje

ks. Piotr Bernacki MIC,

nasz Kapelan od 26 sierpnia 2016 roku.

 


 ks. Krzysztof Jagoda MIC

Opiekę duchową w naszym hospicjum sprawuje

ks. Krzysztof Jagoda MIC,

nasz Kapelan od października 2011 roku.

 

 

Zadaniem księdza kapelana Hospicjum jest towarzyszenie człowiekowi choremu w terminalnej formie choroby nowotworowej.

Chodzi o stworzenie takich warunków,by chory mógł pojednać się z Bogiem i bliźnim. Kapelan także poprzez modlitwę wspiera wszystkich pracowników i wolontariuszy którzy pochylają się nad chorym aby nieść mu ulgę w cierpieniu.

Ksiądz kapelan obejmuje swoją opieką chorych na oddziale stacjonarnym,chorych w opiece domowej - jeśli jest potrzeba oraz rodzinę w czasie choroby chorego jak i po śmierci.

Chorzy na oddziale stacjonarnym mają możliwość uczestniczenia we Mszy św. osobiście w kaplicy, bądź łącząc się ze wspólnotą wiernych przez radiowęzeł.

Na Eucharystię przychodzą wolontariusze ze Wspólnoty Błogosławionej Chiary Badano, rodziny chorych i nasi przyjaciele.

Przed Mszą św.sprawowane jest nabożeństwo (Różaniec, Adoracja Najświętszego Sakramentu, Koronka do Bożego Miłosierdzia). Komunia św. dla chorych na salach jest roznoszona bezpośrednio po Eucharystii.

W każdą ostatnią sobotę miesiąca w kaplicy hospicyjnej jest celebrowana Msza św. za osieroconych i zmarłych a w pierwszą sobotę listopada w Kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych jest Msza Wypominkowa w intencji tych wszystkich którzy w minionym roku od nas odeszli.

Ks.kapelan gdy chory był osobą bezdomną sprawuje w kaplicy Mszę św. za zmarłego oraz nabożeństwo na cmentarzu.

W Hospicjum naszym do tej pory udzielono pacjentom sakramentu Chrztu św.,I Komunii św.,Bierzmowania a nawet Sakramentu Małżeństwa.

 

W każdą ostatnią sobotę miesiąca w kaplicy hospicyjnej jest celebrowana Msza św. za osieroconych i zmarłych, a w pierwszą sobotę listopada w Kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych.

 


Msze św. odprawiane są w kaplicy hospicyjnej wg poniższego porządku:

 

Niedziela godz. 11:30

PN -                   -

Wtorek    godz. 11:30

Środa      godz. 11:30

Czwartek godz. 10:00

Piątek     godz. 11:30

Sobota    godz. 11:30

 

____________________________________________________________________
STARSZE WIADOMOŚCI
____________________________________________________________

 

W dniu 30 maja 2011 roku, Biskup Elbląski Jan Styrna, ustanowił naszą kaplicę hospicyjną Kaplicą półpubliczną pw. Bł. Jana Pawła II, papieża. W pięknej uroczystości uczestniczyli pacjenci, personel, wolontariusze, przyjaciele Hospicjum.

 

Na fotografiach uroczystość uwiecznił Andrzej Chojnowski: picasaweb.google.com/HospicjumElblag/Kaplica?authkey=Gv1sRgCOGP1eDYssuxhQE&feat=directlink


 


Od 01.09.2008 r. Kapelanem w naszym hospicjum jest ks. Eugeniusz Kamiński MIC.

 

 ks. Eugeniusz Kamiński MIC

Ksiądz Eugeniusz zaprasza do naszej kaplicy pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca NMP na msze św. zgodnie z poniższym harmonogramem.

PORZĄDEK MSZY ŚW.

  • Niedziela - 11:30
  • Poniedziałek --
  • Wtorek - 11:30
  • Środa - 11:30
  • Czwartek - 10:00
  • Piątek - 11:30
  • Sobota - 11:30

Ostatnia sobota miesiąca - Msza św. Dla Rodzin Osieroconych - 16:00


Przy kaplicy działa Hospicyjna Wspólnota Modlitewna (od powstania Hospicjum).

 


KAPLICA pw. ŚW. JÓZEFA   KAPLICA pw. ŚW. JÓZEFA w Hospicjum Elbląskim

 

KAPELAN

Kapelanem Hospicjum jest ksiądz Artur Pius Woźniak. Sprawuje swoją funkcję od 01.12.2004

ksiądz Artur Pius Woźniak

Zadaniem kapelana Hospicjum jest towarzyszenie człowiekowi choremu w terminalnej formie choroby nowotworowej. Chodzi o przygotowanie i stowrzenie takich warunków, by chory mógł godnie umrzeć, tzn. by nie odczuwał bólu; zlikwidowanie go w miarę możliwości oraz skutków ubocznych tej choroby (to zadanie lekarza i pielęgniarek); zaspokojenie potrzeb socjalnych (pracownik socjalny); a przede wszystkim pojdnanie chorego z Bogiem i bliźnim.

Kapelan obejmuje swoja opieką duchową chorych na oddziale stacjonarnym, w opiece domowej oraz rodziną w czasie choroby chorego i po śmierci - osieroconymi.

Chorzy na oddziale stacjonarnym mają możliwość częstego uczestniczenia w mszy św. Przychodzą na nią również osoby z okolicznych ulic. Wspólnie odmawiany jest różaniec, najczęściej pół godziny przed mszą św. Chorzy uczestniczą w liturgii osobiście, w kaplicy, bądź łączą się ze wspólnotą modlitewną przez hospicyjny radiowęzeł. Komunia św. chorych roznoszona jest bezpośrednio po liturgii.

W niedzielę msza św. rozpoczyna się o godz. 11:00. W tygodniu (oprócz środy i soboty): o godz. 10.00.

W czasie Mszy św. modlimy się za chorych razem z ich rodzinami i najbliższymi. Chorych, którzy są pod opieką domową, jeśli sobie tego życzą, odwiedza raz w tygodniu kapelan i przynosi Pana Jezusa. jest też możliwość sprawowania Mszy św. w domu chorego.

W Hospicjum udzielano chorym skaramentu chrztu św., I komunii, bierzmowania, spowiedzi a nawet sakramentu małżeństwa.

Kapelan bierze udział w pogrzebie chorego a kiedy chory był osobą bezdomną, sprawuje w kaplicy Hospicjum Mszę św. pogrzebową oraz nabożeństwo na cmentarzu.

Msze św. za zmarłych i spotkania z osieroconymi odbywają się w ostatnią sobotę miesiąca o godz. 16.00 w kaplicy Hospicjum. Na początku listopada odbywa się nabożeństwo żałobne i Msza św. za zmarłych w Hospicjum.

 

Kontakt

Hospicjum Elbląskie
im. dr Aleksandry Gabrysiak

ul. Toruńska 17B,
82-300 Elbląg
biuro@ehospicjum.pl
www.ehospicjum.pl
Telefony
Pielęgniarka koordynująca
Oddział
Opieka domowa
Pracownik socjalny
Gabinet lekarski
więcej ...

55 239 61 52
55 239 61 50
55 239 61 51
55 239 61 51
55 239 61 58