9 lutego 2014 roku

W dniu dzisiejszym obchodziliśmy uroczyście kolejną rocznicę śmierci naszej patronki dr Oli. Na uroczystość Dyrekcja zaprosiła brata dr Oli, Pana Macieja Gabrysiaka wraz z małżonką oraz profesor Grażynę Świątecką.

Jak pisała prof. Grażyna Świątecka w książce poświęconej dr Aleksandrze Gabrysiak: „Życiem swoim zaświadczyła o Wielkim powołaniu Lekarskim. Jest i będzie Wielkim, Pięknym i głęboko humanitarnym wezwaniem: pochylenia się nad chorym, cierpiącym, słabym”. Ogromną zasługą prof. Grażyny Świąteckiej jest wielokierunkowy przekaz niezwykłego przykładu Dr Oli i inspirowanie w środowisku medycznym do podobnego postępowania – czynienia dobra i pociągania za sobą innych. Dzięki niej środowisko medyczne obrało za ideał postępowanie charytatywne Dr Oli i jej imieniem nazwano m. in. nasze Elbląskie Hospicjum.

Przypomnijmy, że Dr Ola została zamordowana 6 lutego 1993 r. w Elblągu, we własnym mieszkaniu, wraz z jej 19-letnią córką, Marią. Tego strasznego czynu dokonał jeden z jej podopiecznych, wypuszczony na przepustkę z więzienia. Morderstwo to wstrząsnęło całym miastem.

W pogrzebie Aleksandry Gabrysiak i jej córki uczestniczyły tłumy elblążan.
Wiecej o dr Oli można znaleźć na naszych stronach.